W czwartek 25 lutego 2016 odbyły się dwie Wszechnice Teatralne pt. Życie to taniec… Taniec Śmierci. Spotkania poprowadził dr hab. Dariusz Dybek – adiunkt w Zakładzie Historii Literatury Staropolskiej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaprosiliśmy na Scenę Kameralną o godzinach 9:30 i 11:00.

<!–

UWAGA! Na godzinę 11:00 brak wolnych miejsc!
Rezerwacje na godzinę 9:30: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl
Liczba miejsc ograniczona!

–>

 

Żyjemy w czasach, gdy taniec stał się jednym z ważnych sposobów wyrażania siebie. Telewizja zapewnia: „You Can Dance”; w wolnych chwilach „Gwiazdy tańczą na lodzie”, a inni chcą, by ich udziałem stał się „Taniec z gwiazdami” i „Tylko taniec”…
Nasi przodkowie nie znali tych programów, ale nie było nikogo, kto nie wiedziałby, co to Taniec Śmierci! Ów motyw występował przez kilka wieków przede wszystkim w sztukach plastycznych i literaturze. Spotkanie w ramach Wszechnicy Teatralnej zostanie poświęcone kilku (przede wszystkim) polskim przykładom ujęcia tego tematu. Zobaczymy obrazy i freski ukazujące pląsy Kostuchy z ludźmi, przeczytamy opisy tanecznych korowodów prowadzonych przez Śmierć zawarte w Rozmowie Mistrza Polikarpa…, utworach Szymona Szymonowica i Wacława Potockiego, wreszcie – w dziełach Józefa Baki. Zastanowimy się też, dlaczego dziś wolimy oglądać tańce celebrytów, a nie danse macabre.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa