PREMIERY

Miniony sezon Teatru Polskiego we Wrocławiu okazał się dla nas niezwykle udany artystycznie. Premierę miało sześć świetnie przyjętych zarówno przez krytykę, jak i widzów przedstawień: Titus Andronicus w reżyserii Jana Klaty (w koprodukcji ze Staatsschauspiel w Dreźnie), KLINIKEN / miłość jest zimniejsza… w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, Filoktet w reżyserii Barbary Wysockiej, Courtney Love w reżyserii Moniki Strzępki, Mitologie w reżyserii Pawła Świątka oraz propozycja dla najmłodszych widzów – Dzieci z Bullerbyn, wyreżyserowana przez Annę Ilczuk.

NOWA DUŻA SCENA

W drugiej połowie stycznia 2013 roku zainaugurowana została działalność Nowej Dużej Sceny przy ul. Zapolskiej, która po generalnym remoncie jest obecnie jedną z najnowocześniejszych nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy. Kompleksowa modernizacja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Unię Europejską.

NAGRODY

Łącznie zdobyliśmy w mijającym sezonie 18 nagród i wyróżnień. Jesteśmy od paru lat jednym z najczęściej nagradzanych teatrów w Polsce!

WYJAZDY

Sukces teatru to również zaproszenia na festiwale w Polsce i za granicą.

Jeździmy po całym świecie. Teatr Polski stał się wizytówką Polski. 13 lipca byliśmy z Szosą Wołokołamską w Monachium na TRANSPORT>festivalu 2013, który w tym roku opatrzony był hasłem „Tu jest Polska”. 22 i 23 czerwca dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprezentowaliśmy przedstawienie Jana Klaty – Utwór o Matce i Ojczyźnie – w Japonii w ramach Fuji no Kuni Sekai Engekisai [World Theatre Festival Shizuoka under Mt.Fuji]. Byliśmy również w Szwajcarii (Theaterfestival Basel w Bazylei) i Rumunii (Festivalul International de Teatru w Sybinie), a na przemian we Wrocławiu i w Dreźnie pokazywaliśmy naszego Titusa Andronicusa.

Łącznie w sezonie 2012/2013 odwiedziliśmy 16 festiwali.

PUBLICZNOŚĆ

Zagraliśmy 337 spektakli, a frekwencja wyniosła średnio 96,02%.

WYDAWNICTWO

Dziennikiem żałobnym Rolanda Barthes’a zainaugurowaliśmy nową serię wydawniczą Teatru Polskiego, której głównym założeniem jest towarzyszenie naszym spektaklom, zwiększanie pola ich oddziaływania, ich intelektualne obudowywanie i pozostawianie po nich trwałego śladu. Dziennik, który we Francji i Włoszech stał się intelektualnym i artystycznym wydarzeniem, jest nieprzetłumaczonym dotąd, ostatnim tekstem wybitnego francuskiego filozofa, jednego z największych myślicieli drugiej połowy XX wieku. To bardzo sugestywny zapis żałoby, w jakiej pogrążył się autor po śmierci swojej matki, z którą łączyła go głęboka, symbiotyczna relacja. Książka, która jest nie tylko rozprawą filozoficzną o świecie po stracie, ale także bardzo intymną lekturą, zbiera już pierwsze pozytywne recenzje.

EDUKACJA

Sezon 2012/2013 upłynął w Teatrze Polskim pod znakiem edukacji, która stała się marką naszej instytucji. Oprócz prowadzonych od lat działań pro publico bono takich jak: Czynne poniedziałki, „1212 Generacja Tpl” oraz Wszechnica Teatralna, zainicjowaliśmy kilka wydarzeń specjalnych.

Najważniejsze z nich to: Szkoła w mieście współfinansowana przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, w ramach której przez cały rok szkolny odbywały się: lekcje teatralne, warsztaty aktorskie, Małe Wszechnice Teatralne, która zakończyła się realizacją spektaklu Skąpiec w reżyserii Rafała Kronenbergera we współpracy z Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu. Druga to Zima w teatrze – w trakcie ferii zimowych wrocławscy gimnazjaliści pod okiem młodych artystów teatralnych przygotowali spektakl Titus Andronicus. Impresje w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego. Premiera przedstawienia odbyła się w lutym, a w maju pokazaliśmy spektakl po raz drugi na deskach Staatsschauspiel w Dreźnie.

Nowościami w naszej ofercie edukacyjnej i szczególnymi powodami do dumy są również Teatr za złotówkę, skierowany do osób wykluczonych z kultury, oraz Mały Magiel sztuk współtworzony przez Liceum Ogólnokształcące nr 1 we Wrocławiu, w trakcie którego uczniowie zdobywają pierwsze dziennikarskie szlify, prowadząc wywiady z artystami związanymi z naszym teatrem. W mijającym sezonie odwiedziło nas prawie 10 tysięcy dzieci i młodzieży.

TEATR POLSKI NA WAKACJACH

Koniec sezonu na wrocławskich scenach nie oznaczał przerwy w pracy artystycznej teatru. Bijące rekordy frekwencyjne przedstawienie Courtney Love pokazaliśmy czterokrotnie w trakcie największego wydarzenia muzycznego w Polsce – XII Heineken Open’er Festivalu w Gdyni (3–6 lipca). Spektakl ten zagraliśmy również 8 i 9 lipca w Warszawie w Teatrze IMKA podczas pierwszej edycji Polski w IMCE. Niecodziennego Festiwalu Teatralnego.

W ramach prestiżowego wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty zaprezentowaliśmy inspirowane niemieckim kinem lat 60. i 70. przedstawienie KLINIKEN / miłość jest zimniejsza… w reżyserii Łukasza Twarkowskiego (25–26 lipca).

W Trójmieście na Festiwalu Szekspirowskim pokazaliśmy też polsko-niemieckiego Titusa Andronicusa (3 sierpnia).

ZAKOŃCZENIE SEZONU

Sezon teatralny 2012/2013 zakończyliśmy 29 czerwca setnym przedstawieniem Sprawy Dantona w reżyserii Jana Klaty. Był to jednocześnie jubileusz 35-lecia pracy artystycznej naszego aktora Tomasza Lulka.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa