Marzena Sadocha – Za chwilę spadnie bomba

reżyseria – Marzena Sadocha

wideo – Jakub Lech

czytali: Dagmara Mrowiec, Marta Zięba, Andrzej Kłak, Rafał Kronenberger, Michał Opaliński

 

Skąd się bierze to poczucie nadchodzącej katastrofy? Wspomnienie wojny mamy za plecami, pod poduszką lęk o niszczący znaną codzienność kryzys ekonomiczny. W poszukiwaniu schronu zwracamy się do religii, opiekuńczego państwa i w końcu do śpiącego obok sprzymierzeńca, który okazuje się wrogiem.

„Nadzieja na to, że państwo, atakowane żądaniami i naciskane, zrobi coś konkretnego, żeby załagodzić niepewność egzystencji, nie jest bardziej realistyczna niż nadzieja na zakończenie suszy za pomocą tańca sprowadzającego deszcz”, pisze Zygmunt Bauman. Nadzieja na to, że bóg, atakowany żądaniami i naciskami, zrobi coś konkretnego, jest równie mało realistyczna. Nadzieja na to, że mimo wszystko twój prywatny wróg nie okaże się wrogiem, może jest smutną zabawą, ale mimo wszystko zabawą. Trochę jak taniec o deszcz podczas suszy. Zabawmy się. Za chwilę spadnie bomba.

Marzena Sadocha

Marzena Sadocha – dramaturżka Teatru Polskiego we Wrocławiu. Absolwentka dziennikarstwa na uczelniach w Łodzi i we Wrocławiu. Sekretarz redakcji „Notatnika Teatralnego”. Dramaturżka przedstawień Agnieszki Olsten (LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa wg jednoaktówek Yukio Mishimy, 2007) i Moniki Pęcikiewicz (Hamlet Williama Shakespeare’a, 2008) w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tamże przygotowała czytanie HamletMaszyny Heinera Müllera (2008), a w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego spektakl-wykład Sztuka i społeczeństwo, oparty na tekście Marzeny Sadochy My, karły z wpisanym esejem Stanisława Brzozowskiego Sztuka i społeczeństwo (inauguracja cyklu „Brzozowski. Wstęp wolny”, 2011). Wraz z Michałem Kmiecikiem napisała Czy pan to będzie czytał na stałe? (prapremiera: reż. M. Kmiecik, Teatr Polski we Wrocławiu, 2012). Autorka dramatów Małe dziecko (sztuka zakwalifikowana do finału IV edycji Konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2011 w Poznaniu; czytanie: reż. N. Rakowski, Teatr Polski w Poznaniu, 2011; pierwodruk: „Dialog” 2012 nr 5). Tekst Za chwilę spadnie bomba został wyróżniony w V edycji Konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2012 w Poznaniu.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa