Click to listen highlighted text!

20. rocznica śmierci Jerzego Grzegorzewskiego

„Dobrze, że w naszym polskim świecie teatralnym jest taka planeta, która nazywa się Jerzy Grzegorzewski…” – mówił w 2001 r. Tadeusz Różewicz w laudacji z okazji nadania Jerzemu Grzegorzewskiemu doktoratu honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dziś mija dwudziesta rocznica śmierci tego wybitnego reżysera i scenografa, który z Teatrem Polskim we Wrocławiu był związany w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, nie tylko reżyserując spektakle (1976: Ślub W. Gombrowicza; 1977: Żołnierz królowej Madagaskaru J. Tuwima i T. Sygietyńskiego według S. Dobrzańskiego; 1978: Śmierć w starych dekoracjach T. Różewicza; 1979: Nie-Boska komedia Z. Krasińskiego; 1980: Sen nocy letniej W. Shakespeare’a; 1980: Ameryka F. Kafki; 1993: Złowiony T. Różewicza; 1994: Złowiony – rekonstrukcje; 1996: Król umiera, czyli Ceremonie E. Ionesco), ale także kierując działalnością artystyczną teatru w latach 1978–1981. Od 20 lat Grzegorzewski jest także patronem Dużej Sceny we Wrocławiu. Jest to uhonorowanie jego dokonań, łączących w sobie awangardowość z głębokim poszanowaniem tradycji i literatury. T. Różewicz we wspomnianej laudacji tak charakteryzował fenomen jego teatru: „Grzegorzewski narysował w tak zwanej realności zaczarowane koło, w którym umieścił swoje widzenie świata. Stworzył kosmos na swoją miarę, zagospodarował go swoimi przedmiotami, barwami, konstrukcjami, swoim światłem i swoja muzyką… myślami i wizjami, swoimi obrazami. Od Boscha do Wyspiańskiego, od Malczewskiego do Bacona. W tym zaczarowanym kole znalazły się moje ulubione inscenizacje: Lowry’ego Powolne ciemnienie malowideł, Joyce’a Bloomusalem, Kafki Ameryka, Brechta Opera za trzy grosze. Znalazły się w tym kole uśmiechy w rodzaju Żołnierza królowej Madagaskaru czy też Halka Spinoza, którą nazywam sobie Halką-Spinką…”.

Przypominamy, że w czwartek 10 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu o godzinie 19:00 będzie można obejrzeć zapis przedstawienia Złowiony – rekonstrukcje. Po pokazie odbędzie się spotkanie poświęcone J. Grzegorzewskiemu poprowadzone przez M. Zdunika z udziałem M. Zielińskiej, autorki książki To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego.

„Złowiony – rekonstrukcje”. Scena zbiorowa, na I planie Piotr Łykowski, fot. A. Hawałej, 1994
:
Back

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!