Click to listen highlighted text!

Akademia 1212 Online: Kto wynalazł teatr?

(…)*


Akademia 1212 Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty. 
Materiały dodatkowe odnajdziesz na dole strony.

Kto wynalazł teatr?

Już na wstępie trzeba wyjaśnić jedno: tak postawione pytanie obarczone jest błędem logicznym. Teatru nikt nie wynalazł – teatr “powstał” jako naturalny element ludzkiej kultury.

Człowiek jako gatunek, homo sapiens, tym różnił się od innych zwierząt i większości innych hominidów, że od początku swego istnienia tworzył kulturę. Słowo to jest tak podstawowe,
że rzadko zastanawiamy się czym właściwie jest kultura. Pod tym pojęciem kryje się wszelka działalność ludzi i społeczeństw o charakterze umysłowym i materialnym. Dla pierwszych naszych przodków były to proste formy komunikacji werbalnej, tworzenie rysunków naskalnych czy ozdabianie narzędzi lub wręcz tworzenie przedmiotów „niefunkcjonalnych” o charakterze wyłącznie ozdobnym czy religijnym. Właśnie wierzenia i próba zrozumienia niezrozumiałego, zwłaszcza w kontekście ulotności zdrowia i życia ludzkiego, skłaniała człowieka do poszukiwań abstrakcyjnych wyjaśnień rzeczywistości. Tak pojawiły się obrzędy, a z czasem całe zestawy wierzeń religijnych. I w tym momencie historii ludzkości, niezależnie od siebie w wielu miejscach świata, powstaje prototeatr – rodzaj wystąpień i obrzędów o charakterze religijnych, “odgrywanych” w sposób powtarzalny, według jednego klucza tematycznego. W polskiej kulturze będą to np. obrzędy dziadów, słowiańskiego święta obcowania ze zmarłymi. Dziś dziady powszechnie kojarzonego z utworami Adama Mickiewicza, który po wieki wpisał je w pamięć DNA polskości.

Obrzędami i prototeatrem dochodzimy do mety naszych rozważań i odpowiedzi: skąd wywodzi się teatr jako gałąź kultury w naszej części świata. Samo słowo teatr prawie we wszystkich językach w Europie brzmi podobnie. Wywodzi się ze starożytnej greki i słowa théatron, które tłumaczy się jako “miejsce oglądania”. W VI w. p.n.e. w Atenach organizowano tzw. dionizje, festiwal świąt ku czci boga płodności, dzikiej natury i winorośli – Dionizosa. Punktem kulminacyjnym święta był uroczysty przemarsz i występy publiczne: śpiewy chórów oraz, wywodzące się z nich… przedstawienia teatralne. Najpierw były to słynne greckie tragedie, a z czasem zaczęto prezentować również i komedie.

Aby zobaczyć jak historia nieustannie zatacza koło, warto przeczytać przesłanie pakistańskiego twórcy teatralnego, Shahida Nadeema, na ostatni Międzynarodowy Dzień Teatru. Tytuł przesłania jest znamienny – “Teatr jako świątynia”.

*”Cytat” z Tespisa (nie zachowały się żadne, oryginalne fragmenty jego twórczości)


Więcej materiałów :
  • Kanał edukacyjny Crash Course na Youtube, odcinek o powstaniu teatru greckiego (tylko j.angielski) jako osobnej aktywności w obrębie kultury, religijności:
:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!