Akademia 1212 to program edukacyjny, realizowany przez Teatr Polski we Wrocławiu. Liczba 1212 wywodzi się od liczby miejsc na widowni przed pożarem Teatru w 1994 roku. Taką nazwę nosił też słynny Klub miłośników Polskiego.

– Podstawową działalnością Akademii są warsztaty edukacji teatralnej organizowane bezpośrednio w szkołach, jednak w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, nie zawieszamy jej działalności, a przenosimy do Internetu – mówi Juliusz Lichwa, główny specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. – Na początek proponujemy teksty o różnej tematyce teatralnej, opracowane w syntetycznej formie mikrofelietonu informacyjnego, a przeznaczone dla młodzieży w wieku powyżej 12-13 lat, docelowo dla uczniów w wieku 15-19 lat. Wszelkie artykuły publikujemy na stronie internetowej naszego Teatru (zakładka „Edukacja”), kilka razy w każdym tygodniu – tłumaczy.

Poszczególnym wpisom są przyporządkowane dane kategorie tematyczne, takie jak: teoria teatru/historia teatru, człowiek teatru/literatury, spektakle/teatry/dzieła literackie, varia teatralne/kulturalne. Każdy wpis zawiera materiały dodatkowe i jest przygotowany
w nowoczesnej, przystępnej formie.

Dotychczas ukazało się dziewięć artykułów:

  1. KTO WYNALAZŁ TEATR? [historia teatru]
  2. TEATR W CZASACH ZARAZY [varia, spis wszystkich czytań online prowadzonych przez aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu]
  3. PHILIP BARRY – BROADWAY I HOLLYWOOD [człowiek teatru, twórca „Filadelfijskiej opowieści”]
  4. SHAKESPEARE – KOD KULTUROWY [historia teatru]
  5. ALEKSANDER FREDRO – WRÓG PATRIOTÓW [człowiek teatru]
  6. SERIALOWO, ALE TEATRALNIE – CZARNOBYL [varia]
  7. TADEUSZ RÓŻEWICZ – WIZJONER ZMIERZCHU CYWILIZACJI [człowiek teatru]
  8. COMMEDIA DELL’ARTE I FANTASTYCZNA EMANCYPACJA PEWNEJ FLAMINII [historia teatru]
  9. MONIUSZKO 200 + 1 [człowiek teatru, wpis z okazji 201. urodzin Stanisława Moniuszki]

Już w maju, dla dotychczasowych uczestników klasycznych warsztatów Akademii 1212, Teatr planuje zorganizować zajęcia online (formę i datę wybierze wspólnie z uczestnikami).Będą to zarówno zajęcia w formie webinarium, jak i warsztaty aktorskie oraz teatralne, realizowane przez dotychczasowych prowadzących warsztaty. Z czasem zostaną udostępnione również materiały wideo (np. ćwiczenia logopedyczne), a także inne, krótkie zadania indywidualne.

Szczegółowe informacje: www.teatrpolski.wroc.pl/a1212

Instagram: www.instagram.com/akademia_1212

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa