Click to listen highlighted text!

Akademia 1212 Online: Filmowo, ale teatralnie – Marvel Cinematic Universe, pop-mitologia

With great power comes great responsibility*


Akademia 1212 Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 2,5 minuty. 
Materiały dodatkowe znajdziesz na dole.

Największa w historii światowego kina seria filmów. Najwięcej sprzedanych biletów. Największe zyski. Największy crossover bohaterów.
To wszystko to opis MCU – Marvel Cinematic Universe, serii filmów (oraz seriali) opartych o komiksy wydawnictwa Marvel, którą zapoczątkował Iron Man (z Robertem Downey Juniorem w roli głównej) w 2008 roku.

Tak powstała współczesna, popkulturowa mitologia.

Tak jak w greckiej mitologii mamy różne postaci – odpowiedników bogów (Thor, Loki, Thanos – ten ostatni to Tytan…), herosów (Quill, Parker, Banner, Rogers) i ludzi, ale niezwykłych (Stark, Romanov, Fury, Barton). Argonautami są Avengersi, a złotym runem – kamienie nieskończoności.

Twórcy MCU używają też klasycznych motywów mitologicznych – miłosnych kontaktów bogów z ludźmi (Jane Foster i Thor, rodzice Quilla) czy konfliktu herosa z ojcem-bogiem (Quill vs Ego).

Jednym z najbardziej interesujących bohaterów sagi jest postać Lokiego, grana przez znakomitego Brytyjczyka – Toma Hiddlestona. Atora teatralnego i absolwenta londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art. Postać Lokiego przechodzi w toku serii zaskakujące przemiany – z podstępnego młodszego królewskiego brata, zazdrosnego o tron, staje się zdrajcą. Wraca na „dobrą stronę”, w międzyczasie dowiadując się o swoim prawdziwym, zaskakującym pochodzeniu. Do końca sagi staje już po właściwej stronie, choć jako widzowie zawsze mają wątpliwość czy ostatecznie rzeczywiście tak się stanie. Wszystko to ze względu na jego przewrotny charakter. Stworzona kreacja Lokiego to zdecydowanie ulubiony czarny charakter widzów MCU na całym świecie. Zresztą sam aktor zdaje się lubić swoją postać. Można chyba powiedzieć, że osobistym sukcesem Hiddlestona jest serial na nowej platformie streamingowej Disney+, poświęcony wyłącznie Lokiemu.

Co ciekawe, najnowszy superzłoczyńca w filmach MCU, Mysterio, grany jest przez Jake’a Gyllenhaala, który kilka lat temu zadebiutował z sukcesem na nowojorskim Broadwayu.

* „Z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność” – motto Spider-Mana, bohatera komiksów Marvela. Fraza została wymyślona przez jednego ze współtwórców komiksów i twórców MCU – Stana Lee.


Materiały dodatkowe:
  • Teaser sztuki Zdrada z Tomem Hiddleston’em:
  • Czytanie w wykonaniu Tom Hiddlestona (oraz Zawe Ashton, z którą gra w sztuce Zdrada):
:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!