Click to listen highlighted text!

Akademia 1212 Online: Serialowo, ale teatralnie – Czarnobyl

Not great, not terrible*


What is the cost of lies?**


Akademia 1212 Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 2,5 minuty. 
Materiały dodatkowe znajdziesz na dole.

Twórca i główny scenarzysta serialu Czarnobyl, Amerykanin Craig Mazin, nie ma nic wspólnego z teatrem. Podobnie jak główny reżyser wszystkich pięciu odcinków, obywatel świata, Szwed Johan Renck. Sieć telewizyjna HBO ma siedzibę w Nowym Jorku i należy do amerykańskiej grupy medialnej Warner. Serial kręcony był na Litwie i Ukrainie.

Jak to możliwe, że prawie cała obsada złożona jest z brytyjskich aktorów?

Odpowiedź brzmi: teatr. Ojczyzna Shakespeare’a (to banalne określenie akurat tutaj pasuje idealnie) do czasów współczesnych uznawana jest za teatralną ekstraklasę. Teatr stanowi fundament brytyjskiej kultury, a liczba działających instytucji może zawrócić w głowie. Podobnie jak liczba brytyjskich szkół teatralnych, z których pochodzą setki światowych sław, którym rozpoznawalność zapewniła kariera w amerykańskich produkcjach filmowych.
Zaczyna brzmieć znajomo? Ekipa HBO zajmująca się castingiem do Czarnobyla miała już bardzo dobre doświadczenia z zaangażowaniem brytyjskich i irlandzkich aktorów do serialu Gra o Tron. A jeszcze wcześniej w koprodukcji z BBC serialu Rzym (2005-2007).

Na sukces Czarnobyla zapracowali między innymi: Jessie Buckley oraz Adam Nagaitis (małżeństwo Ignatienków) – oboje skończyli Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej (RODA) w Londynie; Emily Watson (Uliana Chomiuk) pierwsze duże sukcesy w swojej karierze osiągała na deskach scenicznych w zespole teatralnym Royal Shakespeare Company, podobnie jak Sam Troughton (Akimow); utalentowany Jared Harris pochodzący z aktorskiej rodziny, również ma doświadczenie sceniczne, choć głównie z teatrów w USA.

Wszystkie te osoby to dziesiątki teatralnych ról. Ich sceniczne doświadczenie, warsztat i talent zaważyły na końcowym efekcie – perfekcyjnej i autentycznej grze aktorskiej w Czarnobylu. Widać to przede wszystkim w przepracowaniu swojej postaci, budowie jej osobowości i charakteru. Trudno jest doszukać się ról jednowymiarowych. Wyrazistość bohaterów tworzy jeden z największych atutów serialu. Wszystko to dzięki teatralnemu rodowodzie aktorów, z którego HBO skorzystało z sukcesem. Po raz kolejny. W końcu nie przypadkiem ta sama stacja telewizyjna tworzy serial na wskroś brytyjski – The Crown.

* “Nie jest dobrze, nie jest tragicznie” – najbardziej kultowy cytat z serialu produkcji HBO Czarnobyl

** “Jaka jest cena kłamstw?” – drugi najbardziej znany cytat z tego seriali


Materiały dodatkowe:
  • Oficjalny zwiastun:
  • Scena z Romea i Juli w wykonaniu Sama Troughtona, Royal Shakespeare Company
:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!