Click to listen highlighted text!

Akademia 1212 Online: Serialowo, ale teatralnie – Czarnobyl

Not great, not terrible*


What is the cost of lies?**


Akademia 1212 Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 2,5 minuty. 
Materiały dodatkowe znajdziesz na dole.

Twórca i główny scenarzysta serialu Czarnobyl, Amerykanin Craig Mazin, nie ma nic wspólnego z teatrem. Podobnie jak główny reżyser wszystkich pięciu odcinków, obywatel świata, Szwed Johan Renck. Sieć telewizyjna HBO ma siedzibę w Nowym Jorku i należy do amerykańskiej grupy medialnej Warner. Serial kręcony był na Litwie i Ukrainie.

Jak to możliwe, że prawie cała obsada złożona jest z brytyjskich aktorów?

Odpowiedź brzmi: teatr. Ojczyzna Shakespeare’a (to banalne określenie akurat tutaj pasuje idealnie) do czasów współczesnych uznawana jest za teatralną ekstraklasę. Teatr stanowi fundament brytyjskiej kultury, a liczba działających instytucji może zawrócić w głowie. Podobnie jak liczba brytyjskich szkół teatralnych, z których pochodzą setki światowych sław, którym rozpoznawalność zapewniła kariera w amerykańskich produkcjach filmowych.
Zaczyna brzmieć znajomo? Ekipa HBO zajmująca się castingiem do Czarnobyla miała już bardzo dobre doświadczenia z zaangażowaniem brytyjskich i irlandzkich aktorów do serialu Gra o Tron. A jeszcze wcześniej w koprodukcji z BBC serialu Rzym (2005-2007).

Na sukces Czarnobyla zapracowali między innymi: Jessie Buckley oraz Adam Nagaitis (małżeństwo Ignatienków) – oboje skończyli Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej (RODA) w Londynie; Emily Watson (Uliana Chomiuk) pierwsze duże sukcesy w swojej karierze osiągała na deskach scenicznych w zespole teatralnym Royal Shakespeare Company, podobnie jak Sam Troughton (Akimow); utalentowany Jared Harris pochodzący z aktorskiej rodziny, również ma doświadczenie sceniczne, choć głównie z teatrów w USA.

Wszystkie te osoby to dziesiątki teatralnych ról. Ich sceniczne doświadczenie, warsztat i talent zaważyły na końcowym efekcie – perfekcyjnej i autentycznej grze aktorskiej w Czarnobylu. Widać to przede wszystkim w przepracowaniu swojej postaci, budowie jej osobowości i charakteru. Trudno jest doszukać się ról jednowymiarowych. Wyrazistość bohaterów tworzy jeden z największych atutów serialu. Wszystko to dzięki teatralnemu rodowodzie aktorów, z którego HBO skorzystało z sukcesem. Po raz kolejny. W końcu nie przypadkiem ta sama stacja telewizyjna tworzy serial na wskroś brytyjski – The Crown.

* “Nie jest dobrze, nie jest tragicznie” – najbardziej kultowy cytat z serialu produkcji HBO Czarnobyl

** “Jaka jest cena kłamstw?” – drugi najbardziej znany cytat z tego seriali


Materiały dodatkowe:
  • Oficjalny zwiastun:
  • Scena z Romea i Juli w wykonaniu Sama Troughtona, Royal Shakespeare Company
:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!