Click to listen highlighted text!

Akademia 1212 Online: Serialowo, ale teatralnie – Gra o Tron

Valar Morghulis *


Akademia 1212 Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 3,5 minuty. 
Materiały dodatkowe znajdziesz na dole.

Jakiś czas temu pisaliśmy o teatralnych powiązaniach serialu Czarnobyl. Pisaliśmy, że nieprzypadkowo w obsadzie znalazło wielu teatralnych aktorów brytyjskich. Dziś kolejna, chyba najpopularniejsza w historii, produkcja telewizyjna stworzona przez HBO: Gra o Tron.

Eddark Stark, postać grana przez Seana Beana

Sean Bean, grający główną postać pierwszego sezonu serialu, ukończył słynną RADA – Royal Academy of Dramatic Art. Swoją karierę na deskach scenicznych zaczynał w latach 80 ubiegłego wieku. Przez dwa lata był członkiem Royal Shakespeare Company (RCS), jednej z najbardziej prestiżowych grup teatralnych na Wyspach.

Olenna Tyrel, grana przez Diane Rigg

Diane Rigg, niegdyś gwiazda niezwykle popularnego serialu brytyjskiego z lat 60. The Avengers (polski tytuł to: Rewolwer i melonik) w GoT pojawiła się w 3 sezonie i szybko stała się jedną z ulubionych postaci widzów. Podobnie jak Bean, początek jej kariery to zdobywanie doświadczeń aktorskich w RADA oraz gra w Royal Shakespeare Company (RCS). Oprócz udanych ról filmowych i telewizyjnych odnosiła duże sukcesy teatralne, występując także poza Wielką Brytanią, na nowojorskim Broadway. Trzykrotnie nominowana do Tony Award zdobyła w końcu statuetkę w 1994 r. za tytułową rolę Medei. Po sukcesie w GoT ponownie wróciła na Broadway, zdobywając w 2018 roku swoją czwartą nominację do tej prestiżowej nagrody.

Jonathan Pryce jako Wielki Wróbel (High Sparrow)

Jonathan Pryce znalazł się w obsadzie dopiero w 5 sezonie, ale, podobnie jak postać Diany Rigg, kreacja jego bohater wywarła na widzach wielkie wrażenie. Pryce jest kolejnym aktorem, który uczęszczał do RADA i grał w RCS. Związany był z kilkoma teatrami instytucjonalnymi, a sukces przyniosła wielokrotnie nagradzana rola Hamleta, którą zagrał w 1980 w Royal Court Theatre w Liverpoolu.

Iwan Rheon jako Ramsey

Iwan Reon stworzył chyba najbardziej przerażającą postać w całym serialu. Aktor uczęszczał do kilklu szkół aktorskich, a swoje pierwsze profesjonalne kroki stawiał tym samym teatrze, w którym Pryce zagrał swojego najlepszego Hamleta. Jest utalentowany muzycznie – realizował zarówno musicale, jak i piosenkarz. Podobnie jak Pryce, Reon pochodzi z Walii (część Wielkiej Brytanii) i posługuje się płynnie lokalnym, celtyckim językiem. Język ten jest bardzo popularny w internecie ze względu na długie, dziwne nazwy walijskich miejscowości, składających się z spółgłosek.

Zapis popisów teatralnych wybranych aktorów znajdziecie w materiałach dodatkowych na dole strony.

Ciarán Hinds jako Mance Ryder

Ciarán Hinds zagrał w GoT przepiękną, tragiczną rolę Manca Rydera, Króla za Murem. Aktor jest Irlandczykiem i pochodzi z Irlandii Północnej (część Wielkiej Brytanii). Ukończył RADA i grał w teatrach zarówno brytyjskich jak i irlandzkich. Jego kariera teatralna przyspieszyła po tym, jak w 1993 w ostatniej chwili zastąpił w głównej roli kontuzjowanego aktora w produkcji RCS Ryszard III, w reżyserii słynnego Sama Mendesa. Może kojarzyć się też z inną, wybitną rolą Cezara – również w produkcji HBO pt. Rzym.

* “Wszyscy ludzie muszą umrzeć” – powiedzenie w fikcyjnym, serialowym języku Valyriańskim; parafraza łacińskiej sentencji „memento mori”;


Materiały dodatkowe:
  • Diana Rigg w spektaklu teatru telewizji (Armchair Theatre) The Hothouse autorstwa słynnego Harolda Pintera:
  • Jonathan Pryce w produkcji Globe Theater, komedii Kupiec wenecki:
  • Iwan Rheon odgrywający przemowę Fidela Castro:
:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!