Click to listen highlighted text!

Akademia 1212 Online: Serialowo, ale teatralnie – Gra o Tron

Valar Morghulis *


Akademia 1212 Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 3,5 minuty. 
Materiały dodatkowe znajdziesz na dole.

Jakiś czas temu pisaliśmy o teatralnych powiązaniach serialu Czarnobyl. Pisaliśmy, że nieprzypadkowo w obsadzie znalazło wielu teatralnych aktorów brytyjskich. Dziś kolejna, chyba najpopularniejsza w historii, produkcja telewizyjna stworzona przez HBO: Gra o Tron.

Eddark Stark, postać grana przez Seana Beana

Sean Bean, grający główną postać pierwszego sezonu serialu, ukończył słynną RADA – Royal Academy of Dramatic Art. Swoją karierę na deskach scenicznych zaczynał w latach 80 ubiegłego wieku. Przez dwa lata był członkiem Royal Shakespeare Company (RCS), jednej z najbardziej prestiżowych grup teatralnych na Wyspach.

Olenna Tyrel, grana przez Diane Rigg

Diane Rigg, niegdyś gwiazda niezwykle popularnego serialu brytyjskiego z lat 60. The Avengers (polski tytuł to: Rewolwer i melonik) w GoT pojawiła się w 3 sezonie i szybko stała się jedną z ulubionych postaci widzów. Podobnie jak Bean, początek jej kariery to zdobywanie doświadczeń aktorskich w RADA oraz gra w Royal Shakespeare Company (RCS). Oprócz udanych ról filmowych i telewizyjnych odnosiła duże sukcesy teatralne, występując także poza Wielką Brytanią, na nowojorskim Broadway. Trzykrotnie nominowana do Tony Award zdobyła w końcu statuetkę w 1994 r. za tytułową rolę Medei. Po sukcesie w GoT ponownie wróciła na Broadway, zdobywając w 2018 roku swoją czwartą nominację do tej prestiżowej nagrody.

Jonathan Pryce jako Wielki Wróbel (High Sparrow)

Jonathan Pryce znalazł się w obsadzie dopiero w 5 sezonie, ale, podobnie jak postać Diany Rigg, kreacja jego bohater wywarła na widzach wielkie wrażenie. Pryce jest kolejnym aktorem, który uczęszczał do RADA i grał w RCS. Związany był z kilkoma teatrami instytucjonalnymi, a sukces przyniosła wielokrotnie nagradzana rola Hamleta, którą zagrał w 1980 w Royal Court Theatre w Liverpoolu.

Iwan Rheon jako Ramsey

Iwan Reon stworzył chyba najbardziej przerażającą postać w całym serialu. Aktor uczęszczał do kilklu szkół aktorskich, a swoje pierwsze profesjonalne kroki stawiał tym samym teatrze, w którym Pryce zagrał swojego najlepszego Hamleta. Jest utalentowany muzycznie – realizował zarówno musicale, jak i piosenkarz. Podobnie jak Pryce, Reon pochodzi z Walii (część Wielkiej Brytanii) i posługuje się płynnie lokalnym, celtyckim językiem. Język ten jest bardzo popularny w internecie ze względu na długie, dziwne nazwy walijskich miejscowości, składających się z spółgłosek.

Zapis popisów teatralnych wybranych aktorów znajdziecie w materiałach dodatkowych na dole strony.

Ciarán Hinds jako Mance Ryder

Ciarán Hinds zagrał w GoT przepiękną, tragiczną rolę Manca Rydera, Króla za Murem. Aktor jest Irlandczykiem i pochodzi z Irlandii Północnej (część Wielkiej Brytanii). Ukończył RADA i grał w teatrach zarówno brytyjskich jak i irlandzkich. Jego kariera teatralna przyspieszyła po tym, jak w 1993 w ostatniej chwili zastąpił w głównej roli kontuzjowanego aktora w produkcji RCS Ryszard III, w reżyserii słynnego Sama Mendesa. Może kojarzyć się też z inną, wybitną rolą Cezara – również w produkcji HBO pt. Rzym.

* “Wszyscy ludzie muszą umrzeć” – powiedzenie w fikcyjnym, serialowym języku Valyriańskim; parafraza łacińskiej sentencji „memento mori”;


Materiały dodatkowe:
  • Diana Rigg w spektaklu teatru telewizji (Armchair Theatre) The Hothouse autorstwa słynnego Harolda Pintera:
  • Jonathan Pryce w produkcji Globe Theater, komedii Kupiec wenecki:
  • Iwan Rheon odgrywający przemowę Fidela Castro:
:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!