Już dziś wieczorem zapraszamy na spotkanie z Barbarą Krafftówną i Piotrem Machalicą. O godz. 19.30 w Tetrze Polskim we Wrocławiu (Scena im. Grzegorzewskiego przy ul. Zapolskiej) odbędzie się uroczysty wieczór kończący 8. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

Po raz kolejny Dolny Śląsk był miejscem spotkań publiczności i twórców, projekcji filmowych, wykładów, koncertów oraz warsztatów aktorskich dla uzdolnionej młodzieży. Bohaterem pierwszego wieczoru (19 października) w Teatrze Polskim był Zbigniew Zamachowski. Artysta, który ma już na swoim koncie wiele filmowych nagród, na wrocławskiej scenie odbierze Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. W swoim ogromnym dorobku Zamachowski ma kreacje w takich filmach jak: „Pułkownik Kwiatkowski”, „Sława i chwała” Kazimierza Kutza, „Dekalog 10″, „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Szczęśliwego Nowego Jurku” Andrzeja Zaorskiego, „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, „Sztuka kochania” Jacka Bromskiego, „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pitbull. Ostatni Pies” i „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Kinowa publiczność pokochała go również za genialny dubbing ( m.in. Shrek, Stuart Malutki, Stich, Garfield).

Gala na zakończenie tegorocznego festiwalu dostarczy równie wielu emocji. Na scenie pojawi się Barbara Krafftówna, która odbierze Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Krafftówna zagrała w blisko 30 filmach fabularnych, na lata znikając z polskiego kina po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Za najwybitniejszą jej kreację, a zarazem jedną z najdoskonalszych kreacji kobiecych w polskim kinie, krytycy uznają rolę Felicji w filmie „Jak być kochaną” z 1962 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, za którą nagrodzona została na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.  W obrazie tym Krafftówna (u boku Zbigniewa Cybulskiego) zagrała kobietę, która poświęca wszystko dla miłości. W filmach Hasa aktorka wystąpiła jeszcze kilkukrotnie, ale jej talent doceniali również Kutz, Wajda czy Morgenstern. Szerokiej publiczności jest jednak najbardziej znana jako narzeczona czołgisty Gustlika – Honorata z warkoczami i ognistym charakterem.

27 października w Teatrze Polskim poznamy też laureatów nagród za najlepsze role kobiece i męskie w nominowanych do konkursu filmach, a dla publiczności piosenki do tekstów wybitnego poety Jonasza Kofty zaśpiewa Piotr Machalica. Podczas koncertu wybrzmią takie utwory jak: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Niedomówienie”, „Jej portret”, „Podróżą każda miłość jest” czy „Wakacje z blondynką”.

:
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa