Click to listen highlighted text!

Berlińska premiera Ziemi obiecanej

W poniedziałek 31 maja i we wtorek 1 czerwca 2010 o godzinie 20:30 odbyła się berlińska premiera Ziemi obiecanej Władysława Reymonta w reżyserii Jana Klaty. To trzecia premiera przedstawienia po łódzkiej (10 września 2009) i wrocławskiej (25 września 2009). W Berlinie zagraliśmy podczas festiwalu Polski Express III organizowanego w ramach międzynarodowego projektu The Promised City. Wystąpiliśmy w teatrze Hebbel am Ufer w hali HAU2.

Drugi raz premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się w Hebbel am Ufer – poprzednio była to adaptacja Doktora Faustusa Thomasa Manna w reżyserii Das Gemüse [Grzegorza Jarzyny], a w stolicy Niemiec zagraliśmy 24 września 1999. Obie inscenizacje łączy udział Andrzeja Wilka, który w przedstawieniu Jarzyny grał Sykstusa Kridwissa, a u Klaty wciela się w Kazimierza Trawińskiego.

Ziemia obiecana uczestniczyła już w VIII Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2009), V Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog-Wrocław (2009) i XXXV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” (2010). W Opolu spektakl otrzymał nagrodę główną dla Jana Klaty, nagrody aktorskie dla Ewy Skibińskiej i Wojciecha Ziemiańskiego oraz nagrodę redakcji gazetki festiwalowej „conFronta”. Ziemia obiecana to koprodukcja z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur w Łodzi i teatrem Hebbel am Ufer w Berlinie; partnerami projektu są Goethe-Institut Warschau i Instytut Polski w Berlinie.

Teatr Polski we Wrocławiu jest jedynym polskim teatrem, który przywiózł na Polski Express III aż dwa przedstawienia. Drugim była Samsara Disco na podstawie Iwanowa Antona Czechowa i Życia owadów Wiktora Pielewina w reżyserii Agnieszki Olsten, którą pokazaliśmy berlińczykom we wtorek i środę 25 i 26 maja 2010 w hali HAU2. Berlińska publiczność przyjęła Samsarę Disco dużym aplauzem.

Polski Express III

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!