Click to listen highlighted text!

Blanche i Marie

Per Olov Enquist – Blanche i Marie

przekład – Andrzej B. Krajewski-Bola i Iwona Jędrzejewska

reżyseria – Cezary Iber

muzyka na żywo – Maciej Zakrzewski

czytali: Anna Ilczuk, Halina Rasiakówna, Marta Zięba, Igor Kujawski, Michał Opaliński; tańczyła Bożena Bukowska

 

Reżyser o Blanche i Marie:
Królowa histeryczek i królowa nauki, Blanche i Marie, dwie kobiety, które życie napromieniowało radem, polonem i najstarszym pierwiastkiem świata – miłością.
Sztuka rekonstrukcji i próba zrozumienia, co się stało, że stało się właśnie tak. Dlaczego nie sięgamy po coś, czego tak bardzo pragniemy, dlaczego brak nam odwagi przed skokiem i dlaczego, gdy już się odważymy, musimy ponieść klęskę?
W roku Marii Skłodowskiej-Curie, moim zdaniem jednej z największych kobiet świata, próbujemy wyciągnąć na światło jej najbardziej skrywany sekret.

Cezary Iber – aktor i reżyser, absolwent łódzkiej „Filmówki” i wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej mówi o sobie tak: „W życiu najważniejsze są tylko trzy rzeczy: radość, wolność i spełnienie, i jeżeli w danej chwili ich nie mam, to zmieniam aksjomaty. Dla nich jestem w stanie poświęcić wszystko, bo one budzą we mnie dzikość serca, śmiech dziecka i spokój mędrców”.

Per Olov Enquist – szwedzki prozaik, autor sztuk teatralnych, publicysta i scenarzysta filmowy. Napisał m.in. dramaty Noc trybad, Z życia glist, Godzina kota, Tupilak czy Twórcy obrazów, powieści Piąta zima magnetyzera czy Biblioteka kapitana Nemo i scenariusz nagrodzonego Oscarem Pellego zwycięzcy. Fabułę swych dzieł często opiera na rzeczywistych wydarzeniach, a wśród postaci pojawiających na kartach jego książek znajdują się August Strindberg, Hans Christian Andersen czy Maria Skłodowska-Curie.

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!