W czwartek 8 (o godzinie 18:30) i piątek 9 lipca 2010 (o godzinie 18:00) na Scenie Kameralnej dwukrotnie gościliśmy w ramach szóstej edycji Brave Festivalu (odbywającej się w roku 2010 pod hasłem „Zaklinacze”) koncert grupy Bistritsa Grannies, czyli bałkańskich polifonii leczniczych.

Wioska Bistritsa położona jest około 15 kilometrów od stolicy Bułgarii, Sofii, słynie z bogactwa rytuałów, które zachowały się przez wieki i które wciąż są żywe. Ich muzyczny wyraz kojarzy się ze specyficznym typem polifonicznego śpiewu, który eksperci określają mianem diafonii, uważanej za jedną z najstarszych form muzycznej ekspresji na świecie.

W ostatnich latach Bistritsa kojarzona jest również z grupą Bistritsa Grannies, cieszącą się popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół tworzą kobiety w starszym wieku, kultywujące tradycje swojej wioski. Są one ostatnimi osobami podtrzymującymi i praktykującymi dawne obrzędy. Rytuały te wyuczone i udoskonalone zostały w połowie XX wieku w tradycyjnym środowisku kulturowym, które od tamtej pory uległo przemianie.

Repertuar Grannies obejmuje wiele pieśni nadal wykonywanych zgodnie z pierwotnym założeniem podczas specjalnych okazji. Były i wciąż są śpiewane podczas żniw, ślubów, w Dniu św. Łazarza, podczas tańców horo (bułgarskie tańce) lub podczas szycia. Niektóre z nich to rytualne pieśni odśpiewywane podczas różnych świąt. Choć wiele z tych tradycyjnych czynności nie jest już praktykowanych, mieszkańcy Bistritsa nadal wykonują związane z nimi pieśni i pielęgnują tę tradycję.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie pod patronatem Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

TUTAJ można zobaczyć przykładowy film z występem bułgarskiej grupy.

Brave Festival 2010 - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa