Budujemy pomnik Igorowi Przegrodzkiemu!

Za rok, u zbiegu ulic Piłsudskiego i Zapolskiej, stanie postać Igora Przegrodzkiego idącego do Teatru Polskiego – taki mamy plan.

Ukonstytuował się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Igora Przegrodzkiego w składzie:

  • prof. Michał Jędrzejewski – wybitny artysta, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, twórca wielu projektów scenograficznych dla Teatru Polskiego;
  • Jan Szurmiej – Z-ca Dyrektora ds. Artystycznych w naszym Teatrze;
  • Monika Bolly – nasza znakomita aktorka, studentka Igora Przegrodzkiego;
  • Marta Hubka – scenografka i kostiumolożka, współpracująca z Polskim od czasów dyrekcji Igora Przegrodzkiego;
  • Grzegorz Ragan – mistrz krawiecki, szef pracowni, który pracuje w naszym teatrze 33 lata, osoba, którą Igor Przegrodzki darzył szczególną sympatią i zaufaniem.

W przyszłym roku świętujemy jubileusz 75-lecia i naszym marzeniem jest, aby postać Mistrza Igora pojawiła się w przestrzeni Wrocławia, jego ukochanego miasta, w którym spędził większość zawodowego życia.

Igor Przegrodzki to legenda Teatru Polskiego, znakomity aktor,  wychowawca wielu pokoleń młodych aktorów – wykładał w Studium Dramatycznym przy Teatrze Polskim, był dziekanem Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii WST w Krakowie, aktorstwa uczył także na Wydziale Wokalno-Aktorskim wrocławskiej Akademii Muzycznej.  W latach 1981-1985 był dyrektorem naszego teatru.

Osoba niezwykła pod każdym względem – wciąż jest obecny we wspomnieniach pracowników, w niezliczonych anegdotach. W korytarzach Polskiego nadal można usłyszeć… jego charakterystyczny głos, bo kilkudziesięcioletnia (!) tradycja rywalizacji między aktorami, kto lepiej sparodiuje Igora Przegrodzkiego trwa nadal.

Chcemy zaangażować w ten projekt wszystkich, którym droga jest pamięć o Panu Igorze – zarówno widzów pamiętających jego wybitne kreacje aktorskie jak i koleżanki i kolegów ze sceny. Wiemy, że to się uda – odsłonięcie pomnika Igora Przegrodzkiego we Wrocławiu będzie ważnym wydarzeniem jubileuszu 75-lecia Teatru Polskiego.

Na zdj. Prof. Michał Jędrzejewski, wybitny artysta, twórca wielu projektów scenograficznych dla Teatru Polskiego
Fot. Archiwum Teatru
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa