W niedzielę 15 grudnia 2013 o godzinie pierwszej w nocy jury VI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie ogłosiło tegoroczny werdykt. Spektakl Courtney Love Pawła Demirskiego dostał aż trzy nagrody, najwięcej ze wszystkich przedstawień konkursowych: za najlepszą reżyserię doceniono Monikę Strzępkę, za najlepszą scenografięMichała Korchowca, a zespół aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu otrzymał pozaregulaminową nagrodę dla najlepszego zespołu.

Wybór najlepszego reżysera sprawił członkom jury dużo trudności ze względu na wysoki poziom wszystkich prezentowanych przedstawień. Jury doceniło Monikę Strzępkę „za wyjątkowe metody pracy z aktorami, dystans i poczucie humoru, bezpretensjonalność i brak próżności, a także za umiejętność gry z konwencjami teatralnymi”.

Michała Korchowca w kategorii najlepszej scenografii nagrodzono „za skomplikowane i wielopoziomowe zbudowanie świata złożonego z artystycznych aspiracji, «malwersacji», nadużyć branży muzycznej i utopijnych snów, które składają się na opowieść o Nirvanie i Courtney Love”.

Courtney Love otrzymał też nagrodę pozaregulaminową dla najlepszego zespołu aktorskiego, „którego wirtuozerska gra sprawiła, że cztery godziny stały się prawdziwą teatralną ucztą”.

Nagrody przyznało międzynarodowe jury w składzie: David Dower (przewodniczący), Matthias Frense, Rainer Hofmann, Bia Junqueira, Shen Lin, Elisabeth Schweeger i Leman Yilmaz.

Boska Komedia to rywalizacja najlepszych spektakli roku. Teatr Polski we Wrocławiu w dotychczasowej historii Boskiej Komedii przywiózł z Krakowa – włącznie z tegorocznymi – już 10 nagród. Najczęściej, bo aż czterokrotnie, wywoziliśmy z Krakowa nagrody za najlepszą reżyserię: dwa razy przyznana ona została Janowi Klacie (I edycja, 2008, za Sprawę Dantona; IV edycja, 2011, za Utwór o Matce i Ojczyźnie), raz Krystianowi Lupie (V edycja, 2012, za Poczekalnię.0) i raz Monice Strzępce (VI edycja, 2013, za Courtney Love). Dwukrotnie przypadły nam nagroda za najlepszą scenografię (Mirek Kaczmarek, I edycja, 2008, za Sprawę Dantona; Michał Korchowiec, VI edycja, 2013, za Courtney Love) oraz nagroda dla najlepszego zespołu aktorskiego (IV edycja, 2011, za Tęczową Trybunę 2012 i Utwór o Matce i Ojczyźnie; VI edycja, 2013, za Courtney Love). Raz nagrodzono nas nagrodą główną za najlepsze przedstawienie (IV edycja, 2011, za Tęczową Trybunę 2012). Last but not least nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą uhonorowano Halinę Rasiakównę (V edycja, 2012, za Poczekalnię.0).

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa