Click to listen highlighted text!

Czarna Wenus

Angela Carter – Czarna Wenus

reżyseria – Małgorzata Głuchowska

czytali: Angelika Cegielska (gościnnie), Dominika Kojro, Joanna Łaganowska (gościnnie), Ewa Skibińska, Rafał Kronenberger

Tym razem w ramach naszych czynnoponiedziałkowych czytań zaprezentowaliśmy trzy feministycznie przepisane bajki z książki Angeli Carter pt. Czarna Wenus. Reżyserka czytania Małgorzata Głuchowska wybrała: Towarzystwo wilków – czyli Czerwonego Kapturka, Krwawą komnatę – czyli Sinobrodego i Oblubienicę Tygrysa – czyli Piękną i Bestię.

Angela Carter (1940–1992) – czołowa przedstawicielka brytyjskiej odmiany realizmu magicznego i jedna z najoryginalniejszych pisarek współczesnych, znana jest w Polsce z powieści Marianna i barbarzyńcy, Wieczory cyrkowe oraz Mądre dzieci. Większość krytyków na pierwszym miejscu w całym jej dorobku twórczym stawia opowiadania. Czarna Wenus to zbiór błyskotliwych, feministycznych reinterpretacji baśni Perraulta i Grimma.

Małgorzata Głuchowska – absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, studiowała też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów rozpoczęła współpracę z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, gdzie asystowała m.in. Pawłowi Miśkiewiczowi, Grażynie Kani i Michałowi Borczuchowi. Tworzy również krótkie formy animowane w technikach tradycyjnych. Od kilku lat współpracuje z Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie przy festiwalu Demoludy. Jako reżyserka zadebiutowała w projekcie Śmierć i dziewczyna I–V. Dramaty księżniczek na podstawie tekstów Elfriede Jelinek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2009). W ramach cyklu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie „Słowacki. Dramaty wszystkie” zrealizowała spektakl-wykład na podstawie Balladyny (2010). W październiku 2010 na kanwie kultowego czechosłowackiego westernu wyreżyserowała przedstawienie Lemoniadowy Joe w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.


Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!