W poniedziałek 19 grudnia 2016 o godzinie 19:00 Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprosił na Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego na premierę i jedyny w roku 2016 pokaz przedstawienia Doktorze Korczak! na motywach musicalu Korczak. Spektakl powstał w ramach platformy edukacyjnej OKiS-u Akademia Doktora Korczaka. Bilety kosztowały 30 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe).

 

DOKTORZE KORCZAK!

Przedstawienie na motywach musicalu Korczak

 

libretto – NICK STIMSON
muzyka – CHRIS WILLIAMS

obsada:
Doktor Korczak DAMIAN ALEKSANDER
Prześladowca TOMASZ TRACZ
Soliści i chórzyści MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII MUSICALOWEJ:
Jessica Adolph, Maja Boreczek, Natalia Bryła, Mia Gołębiowska, Laura Gronek, Magdalena Janus, Karolina Karczmarczyk, Marika Klarman, Zuzanna Kołodziej, Maja Korbiel, Mikołaj Korbiel, Dąbrówka Kruk, Marysia Kruk, Milena Libura, Wiktoria Łukowicz, Nikola Makowiecka, Michał Osiński, Anna Rutkowska, Julia Salik, Alicja Sałata, Antoni Skolmowski, Benjamin Smoliński-Barragao, Klaudia Sobieszek, Patryk Sobieszek, Agnieszka Sumisławska, Julia Szczygielska, Laura Szewczuk, Natalia Szostak, Julia Szukalska, Zuzanna Tabisz, Marta Horyza
oraz
Marek Belko i Urszula Milewska
wraz z Orkiestrą Musicalową

realizacja – WOJCIECH HEJNO, DANIEL JASIŃSKI, JOANNA KACZMAREK, TADEUSZ PŁATEK, ROBERTO SKOLMOWSKI, MAGDALENA ZAWARTKO
akompaniator – TOMASZ KACZMAREK

 

WSZYSCY: Powtarzali – Żyd nic nie wart, w gettach zamykali nas.
KORCZAK: Weźcie się za ręce i zacznijcie iść.
ABRASZA: Dokąd?
KORCZAK: W stronę słońca.
[…]
KORCZAK: Chodźcie, aż staniemy się słońcem.

[fragment scenariusza musicalu Korczak]

 

Doktorze Korczak! to opowieść o dzieciach i młodzieży wkraczających w dorosłość w momencie, gdy w świecie zachodziły ogromne zmiany i narastało poczucie kryzysu. Na życiu bohaterów musicalu swoje piętno odcisnęły osamotnienie, groza, przerażenie, a więc wszystko to, czego doświadcza człowiek w chwili zetknięcia z totalitaryzmem. Spektakl w paraboliczny sposób ukazuje odwieczną walkę dobra ze złem, w tym wypadku naprzeciw siebie stają dziecięca wrażliwość i bezwzględny reżim. Narzędziem obronnym w rękach dzieci są wartości i idee, które przekazywał im Stary Doktor. To on, jako pierwszy, nauczył ich szacunku do słabości, łez, niepowodzeń i wahań. Stał się także niezawodnym kompanem ostatniej podróży swoich podopiecznych, dając świadectwo nieśmiertelności godności oraz dobra. Podobno wszyscy wiemy, jak potoczyła się historia Doktora Korczaka i jego dzieci.

Ale czy aby na pewno wiemy?

Spektakl jest adaptacją brytyjskiego musicalu Korczak wyprodukowanego przez Theatre Royal w Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre w dzielnicy Kingston w Londynie i zyskał wielkie uznanie krytyków i publiczności. Polska premiera musicalu odbyła się w roku 2012 w Operze Podlaskiej w Białymstoku.

Od początku dwuaktowy musical stworzony został na potrzeby edukacji kulturalnej i artystycznej wśród młodzieży. Spektakl uwrażliwia, inspiruje, pobudza do myślenia nad ważnymi kwestiami etycznymi, istotnymi również w kontekście współczesnych wydarzeń.

Zapraszamy na premierę i jedyny pokaz w roku 2016!

 

Sprzedaż biletów: kasa Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej (poniedziałek-piątek: 9:00–17:00, tel. 71 342 22 91 oraz 71 344 28 64, wew. 216, Rynek-Ratusz 24)

 

Doktorze Korczak! - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa