Click to listen highlighted text!

Dotknij Teatru – Teatr Indii, czyli mechaniczna pomarańcza

We wtorek 29 marca 2016 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej odbył się wykład dr Niny Budziszewskiej z Zakładu Filologii Indyjskiej Uniwersytetu Wrocławskiego Teatr Indii, czyli mechaniczna pomarańcza. Była to część ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

<!–

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!
Rezerwacje: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl

–>

 

Teatr indyjski, czyli mechaniczna pomarańcza

Kudijattam, kalaripajattu, bharatanatjam, kućipudi i indyjskie smaki piękna… czyli orientalny teatr maski, taniec na talerzu ze świecami, świątynna forma kultu, starożytna sztuka walki czy może inscenizacja dzieła literatury kunsztownego stylu i estetycznego smaku? Pełen orientalnej finezji i estetyki ukrytej w najdrobniejszych gestach (każde uniesienie brwi, ruch palcem, gest dłoni (mudra), ruch szyi i spojrzenie mają znaczenie!) indyjski teatr jest niejednorodnie barwny i pełen przekazu ukrytego za ściśle określoną aktywnością aktora. Podobnie jak ekspresja treści i emocji: taniec, walka, mudry. A Widz? Nie może pozostać bierny! By doświadczyć duchowego uniesienia i piękna, musi umieć odkodować treść kryjącą się za gestem, spojrzeniem, krokiem tanecznym, blaskiem ostrza, brwi, kolorem maski. Ruchy pełne gracji, mechaniczne, wyćwiczone, niemal rytualne – jakby przedstawienie było Sacrum ku czci bóstwa… Indyjski teatr jest obustronny – to aktywny przekaz, który transformuje serce i umysł Widza. To sztuka medytacji oraz umiejętność doświadczania szczęścia i mentalnej transformacji, w której Widz nie jest jedynie obserwatorem…

 

Wyprawa badawcza w indyjskie Himalaje – Chota Chata Dham

Projekt crowdfundingowy: https://polakpotrafi.pl/projekt/wyprawa-badawcza-w-indyjskie-himalaje-chota-char-dham

Widz w teorii indyjskiej jogi jest czystą Świadomością obserwującą świat przemian, świat Natury, która niczym piękna tancerka odgrywa przed Widzem swoją rolę do momentu, gdy Ten zorientuje się, że wszystko jest jedynie wyreżyserowaną grą, sztuką teatralną, ułudą. Wtenczas rola Tancerki dobiega końca, a rola sztuki teatralnej jest spełniona – Widz osiąga wyzwolenie. A to jest już jogą! Sercem jogi są Himalaje, centrum aśramów i hinduistycznych pielgrzymek. W wakacje 2016 roku wraz ze stypendystką Rządu Indyjskiego (Uniwersytet w Agrze) organizuję wyprawę badawczą w indyjskie Himalaje do rejonu zwanego Chota Char Dham, czyli Cztery Boskie Miejsca, by zamieszkać w tamtejszych aśramach i pod okiem mistrzów (guru) pogłębiać klasyczne indyjskie oraz zachodnie rozumienie jogi. Ta unikatowa wyprawa badawcza ma na celu: rozmowy z mistrzami jogi na głęboko jogiczne tematy (także o jogicznym teatrze wyzwolenia), które będę nagrywane w postaci krótkich filmików; dotarcie do kilku tekstów (w sanskrycie i hindi) jogi po-klasycznej, a także wydanie książki-relacji z wyprawy. Joga to coś więcej niż relaksacja, sprawność fizyczna i technika oddechowa – joga to przede wszystkim sztuka transformacji świadomości, by doprowadzić widza-jogina do stanu permanentnego szczęścia. Dziękuję za każde wsparcie projektu.

 

Harmonogram wszystkich dolnośląskich wydarzeń w ramach akcji Dotknij Teatru 2016 dostępny jest w pliku PDF poniżej

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!