Dwa światy na jednej scenie

Człowieczeństwo kontra bezduszność, ubóstwo kontra zasobność, sztuczność kontra naturalność. Biedermann i podpalacze to propozycja Sceny na Świebodzkim dla wszystkich, których zastanawiają etyczne i moralne zawiłości tego świata.

Do willi bogatego przemysłowca Biedermanna przychodzą podpalacze. Wyglądają bardzo niewinnie – jeden to bezrobotny zapaśnik, drugi były kelner. Biedermann daje im jeść, a nawet pozwala spać na strychu. Chce wierzyć, że nie są podpalaczami. Dwaj młodzi ludzie wcale się jednak nie krępują. Nawet nie udają. Na strychu Biedermanna magazynują beczki z benzyną.

W inscenizacji dla Teatru Polskiego we Wrocławiu Silke Johanna Fischer przedstawia podpalaczy jako dwa demony. Monstra zadają trudne pytania i rozdrapują bolesne rany, szczególnie niewygodne wtedy, gdy człowiek traci swoje człowieczeństwo, a istotą jego funkcjonowania jest bezduszność. Sztuczności Biedermanna przeciwstawiona zostaje siła naturalności.

Świat zostaje podzielony na dwoje – wewnętrzny, symbolizowany przez dom Biedermanna, i zewnętrzny, który tworzy zróżnicowana grupa: bezdomnych, uciekinierów, terrorystów. Oglądamy rzeczywistość, w której to, co sztuczne, przeciwstawia się temu, co naturalne. Prawda walczy o istnienie z fałszem, wolność próbuje nie ulec totalnej inwigilacji, a uczciwość wydaje się w zaniku. Jako „strategia na życie” dominuje Kłamstwo.

Biedermann i podpalacze

przekład: Sława Lisiecka
reżyseria i opracowanie muzyczne: Silke Johanna Fischer
scenografia i kostiumy: Stefan Morgenstern
Wideo: Lucia Meinhold

sobota 9 lutego i niedziela 10 lutego godz. 19.00

Scena na Świebodzkim

ceny biletów:
50 zł (norm.), 40 zł (ulg.)
każdy bilet sprzedawany online jest droższy o 1,50 zł ze względu na koszty manipulacyjne.

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa