W sobotę 21 września 2013 po raz pierwszy w Polsce odbyła się w różnych miejscach Wrocławia Europejska Noc Literatury. Nietłumaczone wcześniej teksty europejskich twórców czytane były przez wyjątkowe postacie życia artystycznego i społecznego. Jedną z nich była aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu Ewa Skibińska, która w Domu Handlowym Renoma (ul. Świdnicka 40) przeczytała opowiadanie Zadie Smith NW.

Noc Literatury w Europie znana jest od lat i, podobnie jak Noc Muzeów, świetnie adaptuje się do charakteru miast-gospodarzy oraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. W tym roku wrocławska edycja realizowana była w ramach międzynarodowego projektu, którego motto brzmiało: „Jedna noc – wiele doświadczeń”. Brały w nim także udział Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Praga i Wilno. Projekt zrealizowano w ramach programu Europejska Stolica Kultury 2016.

Motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury była podróż. Przewodnikami stali się zarówno bohaterowie tekstów, jak i ich autorzy – pisarze z dziesięciu krajów europejskich: Ylljet Aliçka z Albanii, Harkaitz Cano z Hiszpanii, Philippe Claudel z Francji, Herkus Kunčius z Litwy, Borislav Pekić z Serbii, Petr Šabach z Czech, Ingo Schulze z Niemiec, Zadie Smith z Wielkiej Brytanii, David Soares z Portugalii i Colm Tóibín z Irlandii. Z kolei w rolę przewodników po literackim świecie wcieliły się znane osobowości życia publicznego, dla których sztuka słowa ma szczególne znaczenie – aktorzy: Magdalena Kumorek, Jan Peszek, Ewa Skibińska, Bartłomiej Topa; pisarze: Olga Tokarczuk, Michał Witowski, Michał Rusinek; językoznawca: Jan Miodek; polityk: Jarosław Obremski; muzyk: L.U.C.

Czytania we wszystkich miejscach rozpoczynały się w tym samym czasie i odbywały się co pół godziny przez piętnaście minut. Podążając za mapą, każdy uczestnik miał szansę wysłuchać wszystkich dziesięciu tekstów. Godziny czytań: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 i 22:30.

1. Zadie Smith NW | Wielka Brytania
czyta Ewa Skibińska
DH Renoma, ul. Świdnicka 40

2. Petr Šabach Kveldsmat | Czechy
czyta Jan Peszek
Wrocławskie Centrum SPA, ul. Teatralna 10–12

3. Philippe Claudel Zapachy | Francja
czyta Michał Rusinek
Przejście Garncarskie, ul. Przejście Garncarskie 2

4. Borislav Pekić Wścieklizna | Serbia
czyta Jan Miodek
Bar Mleczny Miś, ul. Kuźnicza 48

5. Harkaitz Cano Nieśmiały Argentyńczyk | Hiszpania
czyta L.U.C.
Krzesło Kantora, ul. Rzeźnicza 12

6. Herkus Kunčius Litwin w Wilnie | Litwa
czyta Jarosław Obremski
Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek 6

7. Ingo Schulze Dojechałeś do celu | Niemcy
czyta Olga Tokarczuk
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a–21

8. David Soares Lizbona triumfująca | Portugalia
czyta Bartłomiej Topa
Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2–4

9. Colm Tóibín Nowa Hiszpania | Irlandia
czyta Magdalena Kumorek
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

10. Ylljet Aliçka Skromna uroczystość | Albania
czyta Michał Witkowski
Pasaż Ruska 46, ul. Ruska 46

 

Ewa Skibińska zaprasza na Europejską Noc Literatury

 

Ewa Skibińska podczas Europejskiej Nocy Literatury 2013 

Europejska Noc Literatury 2013

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa