Fedra fitness

István Tasnádi – Fedra fitness

przekład – Jolanta Jarmołowicz i Jerzy Czech

reżyseria – Joanna Zdrada

scenografia – Dariusz Fodczuk

kostiumy – Anna Kaczkowska

muzyka – Krzysztof Konieczny

ruch sceniczny – Maćko Prusak

czytali: Marta Zięba, Marian Czerski, Krystian Durman (gościnnie), Tomasz Kocuj, Michał Mrozek, Marcin Pempuś
chór kobiet: Paulina Chapko, Agnieszka Kwietniewska, Jakub Giel, Maćko Prusak (gościnnie)

 

Od reżyserki:
Fedra fitness – labirynty ciała
W tym labiryncie nie ma tekturowych ścian. Trajektorie ruchu odbywają się wewnątrz. Na zewnątrz jest ciało w potrzebie: pożądające i pożądane, wymodelowane, młode, stare, upośledzone, okaleczone. Z tego labiryntu nie ma ucieczki. Nie ma drogi, która pozwoliłaby przekroczyć status quo. To Ciało dziś określa stosunek do rzeczywistości; domaga się komfortu, lecz struktury, w których egzystuje, osiągnęły kres możliwości eksploatacyjnych. Mamy dobę kryzysu. Stary porządek nie odpowiada roszczeniom współczesności. I choć państwo pilnie potrzebuje władcy – brak przywódcy zdolnego unieść ciężar bieżących spraw.
Chór intonuje złowieszcze proroctwo: …serce miasta motłoch z lepianek wkrótce opanuje, zacznie tam grabić i kobiety gwałci, a pogrążeni w niszczycielskich sporach nasi mężowie zaczną się mordować… Fedra fitness to opowieść o końcu ery supermanów.

István Tasnádi – dramatopisarz, absolwent teatrologii Uniwersytetu w Veszprém. Od 1990 roku publikuje wiersze, dramaty i recenzje teatralne. Był założycielem i w latach 1996–2001 współpracownikiem Teatru Bárka. Od 2001 roku związany z Teatrem Krétakör. Otrzymał wiele nagród, między innymi dwa razy Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy nowy dramat węgierski (w 1999 i 2007 roku). Pisze również dramaty muzyczne i musicale. W 2009 roku przygotował scenariusz do głośnego filmu muzycznego Made in Hungaria. Zajmuje się też adaptacją teatralną węgierskich dzieł literackich (Kosztolányi, Rejtő) oraz zagranicznych (Dumas, Molière). Węgierski spektakl według dramatu Fedra fitness zaprezentowany został na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog-Wrocław (2005), a w następnym roku tekst sztuki został wykorzystany w przedstawieniu Fedra wyreżyserowanym przez Maję Kleczewską w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Joanna Zdrada – reżyserka teatralna, dramaturżka, scenografka. Absolwentka Vysokej školy múzických umení w Bratysławie Współpracuje z teatrami w Polsce, na Słowacji i w Czechach. Debiutowała w teatrze A. HA w Bratysławie w roku 2007 sztuką Desdemona P. Vogel.

<!–

Wstęp wolny! Zapraszamy!

–>

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa