Gala młodzieżowa festiwalu „Zielona Gęś… na Północy”

W poniedziałek 30 maja 2016 o godzinie 17:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się uroczysta Gala młodzieżowa XIV Wrocławskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych „Zielona Gęś… na Północy”. Wstęp był wolny.

10, 17 i 18 maja 2016 zorganizowano przeglądy zespołów teatralnych, które zgłosiły swój udział w tegorocznej edycji festiwalu: 10 maja wystąpiły teatry klas 0–3, 17 maja klasy 4–6, 18 maja natomiast zespoły gimnazjalne i licealne. Jury wybrało spektakle do ponownej prezentacji na uroczystej Gali – 30 maja na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu wystąpiły zespoły młodzieżowe, a 6 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek – zespoły dziecięce.

Wrocławski Festiwal Teatrów Szkolnych to projekt kulturalny, w którym uczestniczą grupy teatralne funkcjonujące zarówno w szkołach, jak i instytucjach kultury. W partnerstwie kilkunastu instytucji samorządowych na przestrzeni kilku lat wspólnie zrealizowana została m.in. filozoficzna i muzealna „Zielona Gąska” oraz „Zielona Gęś w pomarańczach”, a w ubiegłym roku „Zielona Gęś… po arabsku”.

W roku 2016 we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury – XIV Wrocławski Festiwal Teatrów Szkolnych „Zielona Gęś… na Północy” zwrócił się w kierunku Północy Europy i zamierzał promować przede wszystkim kulturę Finlandii, ojczyzny poety Eino Leino, który napisał w roku 1920 wiersz Suomi ja Puola. W ramach towarzyszących festiwalowi warsztatów literackich była możliwość zapoznania się z twórczością współczesnej poetki fińskiej Kirsi Kunnas.

W przeglądzie udział wzięły 42 zespoły teatralne ze szkół wrocławskich i dolnośląskich. Dla wielu z nich inspiracją do spektakli była literatura fińska.

Honorowy patronat nad XIV Wrocławskim Festiwalem Teatrów Szkolnych „Zielona Gęś… na Północy” sprawowały Konsulat Honorowy Finlandii we Wrocławiu i Towarzystwo Polska-Finlandia.

 

Zaproszenie na Galę młodzieżową festiwalu "Zielona Gęś... na Północy"

 


 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa