Goście z Petersburga w Teatrze Polskim

W niedzielę 19 kwietnia 2009 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej gościliśmy spektakl petersburskiego Teatru Komedianci pt. Do Paryża! na podstawie wczesnych opowiadań Antona Czechowa. Przedstawienie nie było tłumaczone.

Zapowiedź organizatorów:

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na spektakl:

Do Paryża!
Ekstrawagancka komedia A. Obrazowa na podstawie wczesnych opowiadań A. Czechowa, zrealizowany przez petersburski Teatr w domu Percowa, czyli „Teatr Komedianci”.

Reżyseria – Michail Lewszyn
Choreografia – Irina Szaranowa
Kompozytor – Katarina Glinowa

W teatrze Komedianci w grudniu 2006 roku pojawił się spektakl Do Paryża!.

Wczesne opowiadania Antona Czechowa, po raz pierwszy wydrukowane już w latach 1893-1894 pod kryptonimem „A. Czechontie”, na teatralną scenę trafiły dopiero na początku XXI wieku.

…Dwóch urzędników pokąsał pies. Miejscowe panie zbierają pieniądze i odprawiają pokąsanych leczyć się do Paryża. Ale do Paryża bohaterzy się nie dostali. Zabawili w Kursku, roztrwoniwszy pieniądze. Musieli je ponownie zebrać – teraz jednak po to, by móc wrócic z Kurska do rodzinnego miasteczka.

Słowem, przed nami obrazy z życia prowincjonalnego miasta o dziwnej nazwie „N. Wot bał”, w którym obowiązkowo wszyscy plotkują o sobie nawzajem – oto na pierwszy rzut oka wzorowe życie rodzinne pełne jest niesnasek i bijatyk, oto zakochanie – naturalnie – nieszczęśliwe, oto marzenia o przyszłości – naturalnie nierealne. Do Paryża! to historia o tym, jak wszyscy marzymy „o Paryżu”, ale najczęściej dalej niż do „Kurska” wyjechać nie jesteśmy zdolni. Ale jeśli Czechow piętnuje hipokryzję, tchórzostwo i drobiazgowość – spektakl Lewszyna podejmuje te kwestie w świetle ironicznym i wesołym.

Spektakl Do Paryża! zbudowany jest na nieprzerwanym ruchu i rzeźbiarstwie – formie, ktorej w Teatrze Komedianci jeszcze nie było.

Na Dolnym Śląsku przedstawienie zobaczyć będzie można dwa razy:
19 kwietnia 2009 o godz. 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu, 21 kwietnia 2009 o godz. 19:00 na deskach Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Do Paryża!

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa