Jan Klata nominowany do Gwarancji Kultury

Jan Klata został za reżyserię Sprawy Dantona nominowany do Gwarancji Kultury za rok 2008 – dorocznej nagrody TVP Kultura.

Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu.

W tym roku kapituła nagrody wybrała nominowanych już po raz czwarty. Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach: Literatura, Teatr, Film, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne, Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży.

W kategorii Teatr nominowano: zespół aktorski Starego Teatru w Krakowie za przedstawienie Factory 2 w reżyserii Krystiana Lupy, Iwonę Kempę za reżyserię przedstawienia Rozmowy poufne Ingmara Bergmana w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie oraz Jana Klatę za reżyserię przedstawienia Sprawa Dantona w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Tak napisano w uzasadnieniu nominacji: „Klata złośliwie portretuje pustosłowie, dezynwolturę, intryganctwo, tchórzostwo bohaterów rewolucji francuskiej. Ale odkrywa przy okazji mechanizmy polityki, które pozostają wciąż aktualne. Ten polityczny kabaret wysnuty z dramatu Przybyszewskiej brzmi ostro, gorzko i celnie”.

Zwyciężył zespół aktorski Factory 2.

Przyznana została również Nagroda Widzów, którzy głosowali przez Internet na nominowanych we wszystkich kategoriach. W tym roku powędrowała ona do Krzysztofa Urbańskiego, lidera jazzowej formacji Mid West Quartet.

Gwarancje Kultury zostały wręczone w piątek 17 kwietnia 2009, podczas czwartych urodzin TVP Kultura, w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Laureatami Gwarancji Kultury z ubiegłych lat są m.in. Wojciech Kasperski, Tomasz Wiszniewski, Marek Fiedor, Piotr Cieplak, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Obara, Monika Sosnowska, Artur Żmijewski i Józef Wilkoń.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa