Click to listen highlighted text!

Jesteśmy wysoko w rankingu teatralnym tygodnika „Wprost”

Tygodnik „Wprost” (2009 nr 4) opublikował ranking teatrów pt. Odważni i zaangażowani, opracowany przez Igę Nyc. Redakcja poprosiła trzydziestu ludzi teatru (dyrektorów, reżyserów, aktorów, scenografów, krytyków, jurorów festiwali) o wskazanie pięciu najważniejszych ich zdaniem scen w kraju, nadających obecnie ton polskiemu życiu teatralnemu. Głosy te złożyły się na listę dziesięciu najciekawszych rodzimych zespołów.

Miło nam poinformować, że Teatr Polski we Wrocławiu został sklasyfikowany na drugim miejscu, zaraz po Starym Teatrze w Krakowie.

Oto, co Iga Nyc napisała o naszym teatrze [wytłuszczenia od redakcji strony]:

„Jeszcze trzy lata temu Polski był teatrem prowincjonalnym i nieliczącym się poza Wrocławiem. Dopiero pod rządami Krzysztofa Mieszkowskiego stał się sceną poszukującą i odważną. To tutaj w marcu 2008 r. odbyła się najważniejsza premiera roku, obsypana nagrodami Sprawa Dantona, za którą Jan Klata otrzymał najbardziej prestiżowe wyróżnienie miesięcznika „Teatr”. Sporym zainteresowaniem cieszyły się Cząstki elementarne według Houellebecqa (premiera w czerwcu 2008 r.) 30-letniego Wiktora Rubina. W repertuarze teatru znajdują się też m.in. brutalny Lincz Agnieszki Olsten, zaangażowana społecznie Śmierć podatnika Moniki Strzępki (według dramatu Pawła Demirskiego) czy Zaśnij teraz w ogniu Przemysława Wojcieszka. Ostatni sezon upłynął tu pod znakiem młodych reżyserów, współczesnych tekstów i zrealizowanej w nowatorski sposób klasyki. Na nowy sezon planowane są kolejne spektakle Rubina, Klaty i Olsten. Najbardziej oczekiwana jest jednak premiera spektaklu Krystiana Lupy inspirowanego twórczością Elfriede Jelinek”.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!