W niedzielę 22 maja 2016 na zakończenie LVI Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej jury w składzie: Tanja Miletić Oručević, Marcin Cecko i Grzegorz Niziołek, przyznało Grand Prix aktorce Teatru Polskiego we Wrocławiu Agnieszce Kwietniewskiej za graną gościnnie w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi tytułową rolę komedianta Bruscona w Komediancie Thomasa Bernharda w reżyserii Agnieszki Olsten. Nasza aktorka za tę kreację otrzymała również nagrodę jury społecznego KST w składzie: Maria Garbiec-Zybura, Weronika Sobczak, Andrzej Jackiewicz, Dariusz Kasprzak i Jakub Pokojowczyk.

Jury napisało w uzasadnieniu: „Rola Bruscona w spektaklu Komediant bezkompromisowo odsłania iluzje związane ze sztuką aktorską, a zarazem wyraża misję burzenia schematów i rutyny, nie tylko po stronie sztuki, ale i odbiorców. Aktorstwo, które zobaczyliśmy w Komediancie, tworzy teatr zdolny do autokompromitacji, który nie zasłania się niczym, teatr żywy, o wysokim, twórczym potencjale angażowania widowni w tematy egzystencjalne i społeczne”.

Jury społeczne swój laur uzasadniło natomiast tak: „Za aktorstwo absolutne i kreację, która pozostanie w pamięci na bardzo długo. Za przedstawienie udręki i ekstazy związanych z zawodem aktora. Za umiejętne i płynne osiąganie skrajnych stanów emocjonalnych. Za to, że tworząc swą postać, nie przekroczyła granicy między wielkim aktorstwem a banałem”.

 

Kaliskie Spotkania Teatralne 2016 - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa