Click to listen highlighted text!

Kiedy huragany nie miały imion

Aleksander Wenglasz – Kiedy huragany nie miały imion

na podstawie Traktatu o manekinach Brunona Schulza

reżyseria – Paweł Świątek

czytali: Sylwia Boroń, Halina Rasiakówna, Andrzej Kłak

 

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Schulzowskim, przypadają w nim bowiem 120. rocznica urodzin tego wybitnego prozaika i 70. rocznica jego śmierci. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować czytanie tekstu Schulza, a jego wybór i adaptację sceniczną zaproponowaliśmy młodemu wrocławskiemu prozaikowi Aleksandrowi Wenglaszowi. W ten sposób powstał tekst Kiedy huragany nie miały imion, który jest autorską adaptacją Traktatu o manekinach. Opieki reżyserskiej nad czytaniem podjął się Paweł Świątek.

Aleksander Wenglasz – absolwent Podyplomowego Studium Wydawniczego na Uniwersytecie Wrocławskim. Zwycięzca w konkursie na opowiadanie w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania w 2008 roku. W roku 2010 nominowany do Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej – Wrocław” wARTo w kategorii Literatura. Publikował m.in. w „Odrze”, „FA-arcie”, „Lampie”, „Ricie Baum”, Gazecie Nagrody Literackiej Gdynia „LITERA” oraz na stronach opowiadanie.org i fundacja-karpowicz.org. Współautor scenariusza do audiowizualnego opowiadania Brazylia, jak również odtwórca jednej z czytanych ról. Jego opowiadanie Matematycy w basenie znalazło się w antologii Swoją drogą wydanej w 2011 roku. Obecnie pracuje nad debiutancką powieścią.

Paweł Świątek – absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zrealizował już Szczęśliwe dni, Komedię i Ostatnią taśmę Krappa Samuela Becketta w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Healter Skelter inspirowane 44 listami ze świata płynnej nowoczesności Zygmunta Baumana w krakowskiej PWST (spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego) oraz Pawia królowej według Doroty Masłowskiej w Starym Teatrze w Krakowie. Właśnie rozpoczął pracę w Teatrze Polskim we Wrocławiu nad Mitologiami Rolanda Barthes’a. Prapremiera 2 lutego 2013 na Scenie na Świebodzkim.

 


Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!