Click to listen highlighted text!

Kolejna rocznica otwarcia Teatru Polskiego po odbudowie

20 maja mija kolejna, 26. już rocznica otwarcia odbudowanego po pożarze gmachu głównego Teatru Polskiego we Wrocławiu i uświetniającej tę uroczystość premiery Improwizacji wrocławskich Molière’a, Jeana Giraudoux i Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Głównym projektantem odbudowywanego Teatru Polskiego był nieżyjący już profesor Wiktor Jackiewicz. W skład zespołu architektonicznego pracującego pod jego kierunkiem wchodzili: Anna Boryska, Bożena Rawicz-Lipińska, Jan Kubec, Damian Radwański i Krzysztof Radwański. Generalnym wykonawcą odbudowy i modernizacji teatru została firma Techma. Po przebudowie zmniejszyła się liczba foteli na widowni głównej sceny z 1212 do 790.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z otwarcia Teatru „Teatr musi grać”

Więcej o historii gmachu przy ul. Zapolskiej

Więcej o pożarze Dużej Sceny

Inauguracji działalności Dużej Sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu po pożarze oprócz premiery spektaklu Andrzeja Wajdy towarzyszyła przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wystawa Kolekcja sztuki XX wieku, której kuratorem był ówczesny dyrektor muzeum Mariusz Hermansdorfer. W foyer teatru pokazano wówczas prace Magdaleny Abakanowicz, Alfreda Lenicy, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina i Jerzego Tchórzewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego. Poniżej zamieszczamy skany katalogu tej ekspozycji.

Zorganizowano również wystawę teatralnych projektów Krystyny Zachwatowicz (scenografki Improwizacji wrocławskich), a także ekspozycję zdjęć fotoreporterek „Gazety Dolnośląskiej” (regionalnego dodatku do „Gazety Wyborczej) Marzeny Hmielewicz i Anny Łoś, dokumentujących odbudowę teatru i przygotowania do pierwszego spektaklu.

:
Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

x

Szanowni Państwo,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021r. od 15 grudnia 2021 r. będę obowiązywały nowe limity osób. Limit obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19) w teatrach został zmniejszony z 50% do 30%. W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby posiadające certyfikat, o dobrowolne okazanie go przy wejściu na widownie.

Widzowie, którzy kupili bilety dla osób zaszczepionych, zadeklarowali posiadanie certyfikatu Covid, od 15 grudnia poddadzą się możliwości sprawdzenia certyfikatu. Okazanie certyfikatu jest dobrowolne ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu. Certyfikaty weryfikowane są za pomocą aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Skaner Certyfikatów Covid”, w związku z czym dane nie są zapisywane i przechowywane w urządzeniu skanującym, a Teatr nie utrwala i nie przechowuje ich w jakikolwiek inny sposób. Możliwość sprawdzenia Certyfikatu jest jedyną opcją weryfikacji zachowania obowiązujących proporcji przy obowiązujących limitach.

Akceptuję i przechodzę dalej

Click to listen highlighted text!