Krystian Lupa i Łukasz Twarkowski nagrodzeni na Litwie

We wtorek 29 marca 2016 wieczorem podczas uroczystej gali w Wilnie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru najwyższe litewskie odznaczenie teatralne – Złoty Krzyż Sceny – przyznano Krystianowi Lupie za reżyserię Placu Bohaterów Thomasa Bernharda w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym (koprodukcja z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia w Krakowie), a etatowemu reżyserowi Teatru Polskiego we Wrocławiu Łukaszowi Twarkowskiemu za opracowanie wizualne i reżyserię światła w tym samym spektaklu. Nagrody odebrali również aktorzy Placu Bohaterów – Valentinas Masalskis i Eglė Gabrėnaitė.

Plac Bohaterów to jedna z najgłośniejszych litewskich premier ubiegłego roku. Do tegorocznych nagród zgłoszono w sumie 75 przedstawień wystawionych w roku 2015 na litewskich scenach. Oceniało je jury w składzie: Rasa Vasinauskaitė, Jurgita Staniškytė, Kristina Steiblytė, Andrius Jevsejevas, Audronė Žiūraitytė, Veronika Janatjeva, Ingrida Gerbutavičiūtė, Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė i Julijus Lozoraitis.

Reżyserujący właśnie Proces wg Franza Kafki w Teatrze Polskim we Wrocławiu Krystian Lupa nie mógł być obecny podczas uroczystości wręczania odznaczeń w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu. Złote Krzyże Sceny za niego i za siebie odebrał Łukasz Twarkowski.

Więcej o wileńskiej gali (po litewsku)

 

Łukasz Twarkowski odbiera Złoty Krzyż Sceny (przy mikrofonie)

Złoty Krzyż Sceny

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa