Click to listen highlighted text!

Książka Teatru Polskiego na krakowskim Kulturkampfie

W czwartek 22 listopada 2012 od godziny 18:00 w Kawiarni Naukowej w Krakowie (ul. Szeroka 10) w literackiej części festiwalu Kulturkampf odbyło się premierowe czytanie fragmentów Dziennika żałobnego Rolanda Barthes’a (przekład Kajetan Maria Jaksender), ostatniego utworu francuskiego filozofa i teoretyka literatury. Rozmowę na temat książki, jak również dyskusję o życiu i biografii autora Dziennika z tłumaczem oraz autorką wstępu i redaktorką tomu Anną Wojciechowską poprowadził Krystian Kajewski. Wstęp na część literacką był wolny.

Książka ukaże się na początku roku 2013 nakładem wydawnictwa Teatru Polskiego we Wrocławiu i będzie towarzyszyła prapremierze Mitologii według Barthes’a w reżyserii Pawła Świątka.

Dziennik to zbiór 330 w większości datowanych fiszek, uporządkowanych, często bardzo krótkich, osobistych zapisków tragicznego doświadczenia i wreszcie, jak pisze tłumacz, to „przede wszystkim próba określenia, kim się jest, gdy umiera najbliższy człowiek, gdy umiera miłość – to doświadczenie życia jako takiego, bez możliwości powtórek i bez powrotów, jedynie z okruchami pamięci, które ukazują chwile największego szczęścia i radości, przywracając czas utracony w teraźniejszości”. To nie tylko rozprawa filozoficzna, w której autor niezwykle celnie opisuje świat po stracie, ale także bardzo intymna lektura opowiadająca o dramacie, z którym każdemu z nas przyszło lub przyjdzie się zmierzyć.

Więcej o wydarzeniu na Znanym Portalu Społecznościowym.

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!