Click to listen highlighted text!

Kwiaty dla mnie w twoje urodziny

Adam Radecki – Kwiaty dla mnie w twoje urodziny

reżyseria – Adam Radecki

muzyka – Kamil Antosiewicz

kostiumy – Magda Nawrocka

oprawa wizualna – Jan Świetlik

czytali: Anna Ilczuk, Ewa Skibińska, Marcin Czarnik

Od reżysera:
Kwiaty dla mnie w twoje urodziny są próbą intuicji. Intuicji, która mówi mniej więcej tyle: specyficznym smakiem Beckettowskiego świata jest płeć. Dopiero w takim świecie, gdzie ciała zostają naznaczone płcią i wszystkimi jej konsekwencjami, pojawiają się znaki godne najuważniejszej lektury: znaki przemocy i pożądania. Powiemy: płeć jako nieświadomość zbrodni. Okazuje się również, że świat ten mieści w sobie wszystkie cierpienia, lęki i poczucie winy typowe dla współczesnej nerwicy: przekleństwo Edypa i proroctwo Samsona. Płeć wyznacza złożone miejsce, w którym Beckettowskie anonimowe maszyny przestają być ciałami bez narządów, niepotrafiącymi patrzeć, wspominać, rozumieć. Być może jedynie płeć ma pamięć, pamięć, która jest przecież niczym innym, jak głębszą przemianą ciała. Ostatecznie to w zmysłowości należy doszukiwać się dwuznaczności zdolnej wyjaśnić fakt, iż czasem, zamiast przedłużać radość, obraca się ona w smutek.

Kwiaty dla mnie w twoje urodziny zostały napisane na podstawie Końcówki Samuela Becketta, Berlińskiego dzieciństwa na przełomie wieków Waltera Benjamina, Maliny Ingeborg Bachmann oraz Czasu serca. Listów Ingeborg Bachmann i Paula Celana.

Adam Radecki, ur. 1985, studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był zastepcą redaktor naczelnej magazynu „Exklusiv” i redaktorem działu teatralnego. Publicysta, dramaturg, asystent Krzysztofa Warlikowskiego i Piotra Gruszczyńskiego przy spektaklu Opowieści afrykańskie według Szekspira. Od 2010 roku związany z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!