Zakończyła się kolejna edycja kultowego już projektu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie pod nazwą Lato w teatrze – projektu, który zaraża teatrem na lata, wychowuje nowe pokolenia fanów teatru i daje największe możliwości rozwoju artystycznych predyspozycji. Brali w nim udział licealiści z Dolnego Śląska. Warsztaty odbywały się między 18 a 31 lipca 2011 od godziny 11:00 do 17:00. Młodzież pracująca w grupach: aktorskiej, scenograficznej, muzycznej i dziennikarsko-promocyjnej, w dwa tygodnie przygotowała spektakl – pomagali im w tym profesjonaliści. Efekt pracy licealistów można było oglądać na Scenie Kameralnej w sobotę 30 i niedzielę 31 lipca 2011 o godzinie 19:00. Na to wyjątkowe przedstawienie, zatytułowane LOF. Jugendliche tanzen, które wyreżyserowała Agnieszka Olsten, wstęp był wolny!

Organizatorzy o tegorocznych warsztatach:

Chcemy pokazać młodym ludziom, że teatr jest wszędzie, że my też możemy być performerami, a materią językową może być absolutnie każdy tekst. Spróbujemy stworzyć spektakl na podstawie powieści Tomka Tryzny Panna Nikt oraz tekstów piosenek Fisza oraz Sistars. Ich teksty staną się pretekstem do inscenizacji scen. Spróbujemy ożywić papierowe historie i postacie, zinterpretować je na wiele sposobów, usłyszeć i zobaczyć w innym świetle. Nieprzypadkowo sięgamy po twórczość artystów młodych i doskonale znanych młodzieży – chcemy, by młodzi ludzie poczuli, że sztuka to nie muzealne eksponaty, że odbiorca jest również twórcą i ma prawo ingerować w dzieło sztuki, na jego bazie tworzyć kolejne artefakty. Wymienieni wyżej artyści to twórcy multimedialni, nasz spektakl więc też będzie opowiadany nie tylko słowem oraz dźwiękiem, ale i obrazem. Dzięki ścisłej współpracy grup aktorskiej i scenograficznej powstanie żywy obraz, który będzie tłem scenicznym, komentarzem akcji, fantazmatem. Kamera będzie jednym z najważniejszych narzędzi pracy scenografów, a aktorzy będą musieli zmierzyć się nie tylko ze sceną, lecz również z obiektywem kamery. Chcemy ich nauczyć zarówno szerokiego, jak i intymnego kreowania postaci.

Chcemy stworzyć niezwykle ciekawy spektakl w warstwie muzycznej i wizualnej. Będzie to teatralny teledysk, w którym nie zabraknie miejsca na głębszą refleksję. Grupa muzyczna stworzy nowe kompozycje, a grupa dziennikarsko-promocyjna będzie promowała to wydarzenie, korzystając ze wszystkich możliwych technologii.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa