List protestacyjny Rady Artystycznej Teatru Polskiego we Wrocławiu

Wrocław, 4 lipca 2016

W związku z dramatyczną sytuacją Teatru Polskiego we Wrocławiu w imieniu Zespołu Teatru i publiczności protestujemy przeciwko działaniom władz, które w jawny sposób są skierowane przeciwko naszemu Teatrowi i zagrażają jego kondycji artystycznej.

W sierpniu kończy się umowa dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego. W wielu rozmowach z urzędnikami postulowaliśmy jej przedłużenie. Mamy lipiec i nadal nie wiadomo, co z naszym Teatrem. To jest sytuacja niedopuszczalna.

Poparcie dla jednego z kandydatów, które w Liście otwartym wyraził Zespół, zostało zignorowane. Teatr uważamy za dobro wspólne, jesteśmy twórcami jego sukcesów i mamy obowiązek troszczyć się o zachowanie jego dorobku i przyszłość artystyczną. Nie można lekceważyć w wyborze dyrektora Teatru jego Zespołu. Opinia członka zarządu odpowiedzialnego za kulturę Pana Tadeusza Samborskiego: „Pracownicy nie będą tu mieli wiele do powiedzenia”, jest podsumowaniem dotychczasowej niechlubnej postawy wobec Teatru. Panie Marszałku, mamy coś do powiedzenia i będziemy to mówić głośno.

Ponieważ losy naszego Teatru są zagrożone, bezzwłocznie apelujemy o podjęcie rozmów z Zespołem i wysuwamy następujące postulaty:

  • 1. Powołanie na stanowisko dyrektora Izabeli Duchnowskiej.
  • 2. Gwarancja zatrudnienia na stanowisku dyrektora artystycznego Krzysztofa Mieszkowskiego. Chcemy kontynuacji proponowanej przez niego dotychczasowej linii programowej, która doprowadziła do uzyskania największych sukcesów w historii Teatru.
  • 3. Zwiększenie środków na utrzymanie Teatru. W tej chwili UM przekazuje nam 58% środków na pokrycie kosztów utrzymania, a wg art. 12 Ustawy z 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej organizator zobowiązany jest do pokrycia całości środków na prowadzenie działalności. Przekazywanie tylko 58% niezbędnych środków jest jawnym łamaniem zapisów Ustawy i uniemożliwieniem pracy Teatru.

Rada Artystyczna Teatru Polskiego

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa