Magiel obywatelski o mowie nienawiści

Magiel obywatelski

Debata o mowie nienawiści

Prowadzenie: Krzysztof Mieszkowski

W debacie udział wzięli:

  • Magda Piekarska – dziennikarka,
  • Joanna Synowiec – Stowarzyszenie Nomada,
  • Bartek Lis – socjolog, badacz społeczny, kurator,
  • Ilias Wrazas – filozof.

Mowa nienawiści w życiu publicznym może przerażać. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy fala hejtu przetoczyła się przez Internet po samobójczej śmierci 14-letniego Dominika z Bieżuna, nastolatka szykanowanego przez homofobicznych rówieśników i nauczycieli. W obecnej chwili narasta w związku z problemem uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Redakcje z powodu wyjątkowo agresywnych treści propagujących przemoc, sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, etnicznej i wyznaniowej, zamykają możliwość komentowania pod tekstami o uchodźcach. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych publikuje na swoim fanpage’u na Facebooku rasistowskie i ksenofobiczne komentarze z twarzami, imionami i nazwiskami ich autorów.

Dyskusja Magla obywatelskiego podjęła refleksję o źródłach i odpowiedzialności za mowę nienawiści. Przybliżyła język i konteksty, w jakich mówi się o problemach mniejszości w mediach i sztuce. Pokazała analizę, jakie przedstawienia osób LGBT i innych mniejszości powielają stereotypy na ich temat i są dyskryminujące. Wśród pytań, na które poszukiwała odpowiedzi, były: jak rozpoznać, czy coś jest już dyskryminacją czy nie? Jak formułować komunikaty, by nie dopuszczać się manipulacji?

Czy sztuka powinna respektować zasadę poprawności politycznej? Jak zmienił się język teatru w ciągu ostatnich 20 lat w mówieniu o mniejszościach? Czy teatr powinien podejmować tematy społeczne? Jaką rolę może odgrywać w dyskursie o problemach społecznych?

Wydarzenie było współorganizowane ze Stowarzyszeniem Kultura Równości, organizatorem Festiwalu Równych Praw i Marszu Równości we Wrocławiu.

<!–

x.

xx – x.

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!

–>

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa