Click to listen highlighted text!

MFT Dialog – Wrocław na Dużej Scenie im. J. Grzegorzewskiego

Od 11 do 16 października 2021 r. odbywa się 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław 2021. To jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. W ramach Festiwalu, kontynuując jego najlepsze tradycje, zaprezentowane zostaną najnowsze i najbardziej wartościowe zjawiska i trendy w teatrze współczesnym.

15 i 16 października na Dużej Scenie im. J. Grzegorzewskiego w ramach MFT Dialog – Wrocław zapraszamy na spektakl „Austerlitz” w reż. Krystiana Lupy.

Wydarzenia przedstawione w Austerlitz obejmują sześćdziesiąt lat – od roku 1939 do końca XX wieku. Gdy narracja się rozpoczyna, wszystkie już się dokonały. Sebald opisuje przypadkowe spotkania narratora i samotnego wędrowca Austerlitza, które mają miejsce w różnych miastach europejskich w przeciągu niemal trzech ostatnich dekad dwudziestego wieku. Gdy Austerlitz miał pięć lat, matka wysłała go pociągiem życia z Pragi do Londynu tuż przed tym, jak została deportowana do obozu koncentracyjnego w Terezinie. Jego ojciec zniknął bez śladu. Austerlitz otrzymał nowe nazwisko i został adoptowany w Walii, następnie studiował w Oksfordzie, a później zamieszkał w Londynie, gdzie pracował jako badacz architektury dziewiętnastowiecznej. Żył pozbawiony wspomnień z wczesnego dzieciństwa, aż pewnego dnia nagle wszystkie do niego powróciły, na stacji kolejowej w Liverpoolu, dokąd przyjechał pociągiem życia. Rozpoczął wówczas poszukiwania domu rodzinnego i rodziców. Jednak powrót Austerlitza do Pragi jeszcze nasilił jego poczucie odrzucenia, a sens życia odnalazł dopiero, poszukując śladów swoich rodziców.

Austerlitz w Narodowym Teatrze Młodzieżowym, na podstawie powieści W. G. Sebalda, w reżyserii polskiego reżysera Kristiana Lupy, to intensywna podróż wewnętrzna rozgrywająca się podczas sześciogodzinnego spektaklu. Wydarzenia przedstawione się w Austerlitz obejmują sześć dekad, od 1939 roku do końca XX wieku, a mają miejsce w Antwerpii, Walii, Oksfordzie, Londynie, Paryżu, Pradze, Terezinie i Mariańskich Łaźniach. Dzięki temu, że twórcy produkcji odwiedzili niektóre miejsca przedstawione w dziele jeszcze przed lockdownem, udało im się nadać całemu spektaklowi pewną specyficzną artystyczną dynamikę, przekształcając czas płynący na scenie w proces myślowy. W tym rozpadzie wspomnień doświadczenie spektaklu i doświadczenia publiczności przenikają się, nieoczekiwanie otwierając nowe znaczenia percepcji.

Austerlitz
W. G. Sebald

tłumaczenie: Rūta Jonynaitė (teksty W. G. Sebalda); Živilė Pipinytė (teksty K. Lupy)
autor adaptacji: Krystian Lupa

reżyseria: Krystian Lupa | scenografia: Krystian Lupa | kostiumy: Piotr Skiba | muzyka: Arturas Bumšteinas | reżyseria świateł: Krystian Lupa | projekcje wideo: Mikas Žukauskas | asystent reżysera: Tauras Čižas, Maksym Teteruk (Ukraina)

obsada:
Valentinas Masalskis – Sebald Autor
Sergejus Ivanovas – Austerlitz
Danutė Kuodytė – Nanny Vera
Viktorija Kuodytė – Marie de Verneuil
Jovita Jankelaitytė – Matka Agatha Austerlitzowa
Matas Ddirginčius – Ojciec Maximilian Aichenwald
Girius Liuga – Austerlitz jako dziecko

premiera: 23, 24 października 2020

prawa autorskie: The Wilie Agency (UK) Ltd. W. G. Sebald — tekst; fotografie Austerlitz i materiały wideo krajobrazów — Audronis Liuga; fragment filmu Projections of Life pochodzą ze zbiorów United States Holocaust Memorial Museum; fragment filmu Last Year At Marienbad Alain Resnais

producent: Valstybinis jaunimo teatras

więcej informacji https://dialogfestival.pl/

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!