Michał Chorosiński i Rafał Kronenberger Chopinem w Katowicach

W piątek 26 września 2014 o godzinie 19:00 na Dużej Scenie Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się prapremiera spektaklu Open Chopin według scenariusza Wojciecha Saramonowicza i Radosława Paczochy oraz w reżyserii Roberta Talarczyka. Rolę Chopina zagrał aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Michał Chorosiński. Przedstawienie, któremu towarzyszą również specjalnie przygotowane teledyski oraz płyta CD, wyprodukowała firma Project London. W spektaklu granym w Katowicach w poniedziałek 15 grudnia 2014 jako Chopin wystąpił inny aktor naszego teatru Rafał Kronenberger.

 

Czy byłby celebrytą? Jak radziłby sobie z mediami społecznościowymi i telewizją? Czy prowadziłby bloga? Za sprawą polskich genetyków geniusz muzyki poważnej Fryderyk Chopin ożywa i musi sobie poradzić w XXI wieku. By połączyć wielkiego kompozytora i popkulturę, trzeba było brytyjskiego poczucia humoru. Open Chopin jest projektem przygotowanym przez londyńskich młodych producentów, którzy z ironią i lekkością podeszli do naszego narodowego mitu.

Muzykę do przedstawienia muzycznego skomponował Marcin Macuk, znany ze współpracy z Kasią Nosowską oraz zespołem Hey. Słowa do wszystkich utworów w spektaklu napisał Jacek „Budyń” Szymkiewicz, członek zespołu Pogodno oraz Babu Król. Za scenariusz odpowiedzialny jest Wojciech Saramonowicz, współtwórca słynnych Testosteronu i Lejdis. W projekcie udział wzięli znani aktorzy przede wszystkim z warszawskich scen.

Po spektaklach można zakupić CD, na którym znalazło się kilkanaście utworów z przedstawienia Open Chopin. Wśród nagrań słuchacze odnajdą m.in. brzmienia w estetyce gospel rock, funky czy rap. W studiu nagrań aktorom towarzyszył Owen Oldroyd, aktor znany z londyńskich produkcji musicalowych (wystąpił m.in. w takich tytułach, jak Blood Brothers czy Mamma Mia), współpracujący także z radiem i telewizją BBC.

 

producent (Project London) – Paweł Jodłowski
producent (Project London) – Mariusz Muskietorz
reżyseria – Robert Talarczyk
scenariusz – Wojciech Saramonowicz i Radosław Paczocha
kompozytor – Marcin Macuk
teksty piosenek – Jacek „Budyń” Szymkiewicz

obsada:
Chopin – Michał Chorosiński/Rafał Kronenberger
George Sand – Aneta Todorczuk-Perchuć
Apolonia – Maja Hirsch
Kuba – Sebastian Cybulski/Mateusz Znaniecki
Kornelia – Honorata Witańska
Albert – Tomasz Dedek
tancerze – Daria Jakubik, Natalia Wilk, Mikołaj Prynkiewicz i Jakub Sokołowski

 

Open Chopin - plakat

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa