Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego o Michale Jędrzejewskim – byłym rektorem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wieloletnim scenografem Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz wrocławskiego ośrodka TVP. Premiera odbędzie się 2 lipca, o godz 12.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym, w Sali Lalka.

„Horyzont zwykły, horyzont myślowy” stanowi rozmowę Jakuba Syrkowskiego z Michałem Jędrzejewskim o wybranych problemach horyzontalnych i innych.

Michał Jędrzejewski urodził się w Łodzi w 1934 roku. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1958, natomiast dyplom z architektury wnętrz w 1960 roku. Jest związany z nurtem Sensybilizmu, realizował pierwsze happeningi w Polsce. Uczestniczył w studenckim ruchu teatralnym, tworząc akcje i spektakle. Zajmował się również grafiką – projektował plakaty i ilustracje.

Michał Jędrzejewski

Realizował scenografie telewizyjne we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej – od 1967 pełnił funkcję głównego scenografa we wrocławskiej telewizji. Jest autorem ponad 130 scenografii teatralnych.

W latach 1975 – 1995 współpracował z Wojciechem Jankowiakiem, z którym stworzył ponad 30 scenografii do spektakli teatralnych i telewizyjnych. Od 1970 roku związany z wrocławską Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnie Akademia Sztuk Plastycznych, a od 1993 roku z Państwową Wyższą Szkoła Teatralną. W latach 1984 -1990 był rektorem ASP we Wrocławiu. Pomysłodawca i współzałożyciel kierunku scenografia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

„Horyzont zwykły, horyzont myślowy”

  • Reżyseria, scenariusz i scenografia: Jakub Łukasz Syrkowski
  • Zdjęcia: Czesław Chwiszczuk
  • Montaż: Kamil Paryła
  • Muzyka: Michał Szarowicz
  • Animacje: Oleksandr Malets
  • Czas trwania: 34 min
  • Opieka artystyczna: Michał Hrisulidis, Grażyna Pieczuro

Film powstał jako dyplom magisterski w Katedrze Scenografii ASP we Wrocławiu. Zapraszamy!

2 lipca o godz 12.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym w Sali Lalka.

Wstęp bezpłatny. Osoby zainteresowane uczestnictwem w pokazie proszę o przesłanie wiadomości na adres: jakub.syrkowski@onet.pl

:
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa