MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Szanowni Państwo,

Czas pędzi nieubłaganie, a my staramy się nie stać w miejscu, dostosowując się do aktualnych okoliczności, pełnych niepokoju o losy świata i coraz większej samotności oplatającej człowieka. Czy Teatr nie jest miejscem, w którym można odetchnąć i wyruszyć w podróż do innej, lepszej czasoprzestrzeni?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, składamy serdeczne życzenia Wszystkim Ludziom Teatru: tym widocznym na streamingowym ekranie – Aktorom, ale też całej rzeszy Twórców i Pracowników teatru, którzy dzielnie starają się stawić czoła nowym wyzwaniom, których w ostatnim czasie nie brakuje.

Nie byłoby jednak Teatru również bez Was, Widzów. Życzymy Wam jak największych pokładów cierpliwości i radości z przeżywania coraz to kolejnych podróży teatralnych. Bardzo cieszymy się, że Jesteście z Nami, nie zniechęcając się i dając nam szansę na kolejne, inspirujące działania.

Dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu

Premiera 26 marca 2021 roku z okazji  Międzynarodowego Dnia Teatru

Samotność. Czy ty ją znasz, samotność? Samotność poetów i ludzi bezsilnych? Samotność? Ale jaka? Ach, ty nie wiesz, że w samotności nie jest się samotnym, nigdy. I że wszędzie towarzyszy nam ten sam ciężar przyszłości i przeszłości(…)Sam. Gdybym przynajmniej zamiast tej samotności zatrutej obecnościami cudzymi, którą mam, mógł doznać smaku prawdziwej samotności, milczenia i drżenia drzew. Samotność. Nie, Scypionie. Ona jest zaludniona zgrzytaniem zębów i cała rozbrzmiewa hałasami i zgubionymi krzykami.

Albert Camus, Kaligula

Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru

Polski ośrodek ITI udostępnia orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru, autorstwa Helen Mirren, w tłumaczeniu Pawła Paszty.

To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki.

Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą.

Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu.

Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi.

Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

Nie mogę się doczekać.

Helen Mirren,
Przekład Pawła Paszty

***

Helen Mirren
Brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Zdobywczyni wielu nagród w tym Oskara w 2007 roku za rolę w „Królowej”, 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagroda dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji. W teatrze debiutowała jako Kleopatra w National Youth Theatre w 1963. Pracowała m.in. z Royal Shakespeare Company, Centre de Recherche Théâtral Petera Brooka, the Fringe, na West Endzie, czy National Theatre na Broadwayu, gdzie zagrała szczególnie zapamiętane role w „Miesiącu na wsi”, czy „Tańcu śmierci”.
W 2003 roku odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.

***

ITI World Organization for the Performing Arts
Message for World Theatre Day 2021 – 27 March
Author of the Message:  Helen MIRREN, United Kingdom Actress of stage, screen and television

English (original)

World Theatre Day Message 2021 by Helen MIRREN

“This has been such a very difficult time for live performance and many artists, technicians and craftsmen and women have struggled in a profession that is already fraught with insecurity.

Maybe that always present insecurity has made them more able to survive this pandemic with wit and courage.

Their imagination has already translated itself, in these new circumstances, into inventive, entertaining and moving ways to communicate, thanks of course in large part to the internet.

Human beings have told each other stories for as long as they have been on the planet. The beautiful culture of theatre will live for as long as we stay here.

The creative urge of writers, designers, dancers, singers, actors, musicians, directors, will never be suffocated and in the very near future will flourish again with a new energy and a new understanding of the world we all share.

I can’t wait!”

https://www.iti-worldwide.org/

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa