Click to listen highlighted text!

Morderstwo

Hanoch Levin – Morderstwo

przekład – Michał Sobelman

reżyseria – Cezary Iber

muzyka na żywo – Maciej Zakrzewski

wideo – Michał Jankowski

czytali: Sylwia Boroń (gościnnie), Adam Cywka i Marian Czerski oraz studenci wrocławskiej PWST: Magdalena Różańska, Amin Bensalem, Krzysztof Brzazgoń i Paweł Kos

impreza organizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr Polski we Wrocławiu w ramach projektu Żydowski Wrocław

Od reżysera:
Konflikt Izrael-Palestyna jest wentylem bezpieczeństwa, którym uchodzi agresja zachodniego świata. Bezpieczna wojna daleko od domu, wojna w telewizji, w mediach, które nie uczą nas, jak reagować na morderstwa; uczą jedynie przyjmować je ze spokojem i kiwać z przerażeniem głową, uczą niepodejmowania decyzji i nieustosunkowywania się, tak że jeden martwy chłopiec czy dziewczynka więcej nie powinni robić żadnej różnicy.

Hanoch Levin – izraelski dramatopisarz, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z rodziny religijnych Żydów, którzy w 1935 roku wyemigrowali z Łodzi do Palestyny. Jego pierwsza sztuka Ja i Ty i Następna Wojna, wystawiona w 1968 roku, budziła protesty ze względu na krytyczny stosunek do izraelskiego zwycięstwa w wojnie sześciodniowej. Dramaty Levina uważane są za kontrowersje zarówno ze względu na treść, jak i prowokacyjną, epatującą wulgaryzmami formę. Najgłośniejszą polską realizacją jego sztuki jest Krum Krzysztofa Warlikowskiego.

Cezary Iber – aktor i reżyser, absolwent łódzkiej „Filmówki” i wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej mówi o sobie tak: „W życiu najważniejsze są tylko trzy rzeczy: radość, wolność i spełnienie, i jeżeli w danej chwili ich nie mam, to zmieniam aksjomaty. Dla nich jestem w stanie poświęcić wszystko, bo one budzą we mnie dzikość serca, śmiech dziecka i spokój mędrców”.


Partnerem medialnym wydarzenia był miesięcznik „Słowo Żydowskie”.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w PolsceSłowo Żydowskie

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!