Click to listen highlighted text!

Nagroda WARTO dla Małgorzaty Gorol

Aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu Małgorzata Gorol zwyciężyła w czwartek 17 marca 2016 w ósmej edycji Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej – Wrocław” WARTO w kategorii Teatr. Doceniono ją za rolę w Śmierci i dziewczynie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w klubie Eter.

 

W kategorii teatralnej nominowani byli w tym roku również Andrzej Kłak, Martyna Majewska, Anna Makowska-Kowalczyk, Novy Ruch Teatr i Mikołaj Woubishet.

Nagrodę WARTO w kategorii teatralnej przyznało jury w składzie: Dagmara Chojnacka, Grzegorz Chojnowski, Aleksandra Konopko, Jolanta Kowalska i Magda Piekarska.

Partnerem nagrody jest wspierający młodych wrocławskich twórców deweloper Archicom.

WARTO przy okazji odnotować, że to już piąta w ośmioletniej historii tej nagrody osoba z zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, która sięga po laur – poprzednio zwyciężyli Adam Szczyszczaj (2011), Anna Ilczuk (2013), Tomasz Kocuj (jako jedna z czternastu osób z całego rocznika absolwentów PWST we Wrocławiu, 2014) i Bartosz Porczyk (2015).

<!–

 

Tak „Gazeta Wyborcza – Wrocław” pisze o zwyciężczyni:

x

A tak „Gazeta Wyborcza – Wrocław” pisze o samej nagrodzie:

Podstawowymi kryteriami, według których członkowie kapituły nagrody typowali nominowanych, były: pasja, talent i umiejętność dotarcia do umysłów i serc publiczności.
Chcieliśmy, żeby – zgodnie z nazwą – na artystów nominowanych i nagrodzonych Nagrodą Kulturalną „Gazety Wyborczej – Wrocław” naprawdę WARTO było zwrócić uwagę.
Od początku chcieliśmy, by była to nagroda dla twórców młodych, choć niekoniecznie debiutujących – nie było innych barier. Wśród nominowanych są więc artyści zarówno z nurtu tzw. oficjalnego, jak i przedstawiciele środowisk absolutnie offowych. Twórcy, którzy korzystają z pomocy instytucji powołanych do wspierania kultury, jak i tacy, którzy programowo są z kulturą oficjalną w sporze. Nagroda WARTO nie musi też wcale trafić, choć oczywiście może, do artystów dyplomowanych.
Ideą, która towarzyszyła WARTO […], było otworzenie na siebie różnych środowisk wrocławskiej kultury. Tak by ich przedstawiciele poznali się, porozumieli, przekonali do siebie nawzajem.
To się udało, okazało się, że Wrocław tej nagrody potrzebował, i wierzymy, że podobnie będzie także tym razem.
Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego, […] mówił nam: – Ta nagroda eliminuje getta artystyczne. W ostatnich latach nie przypominam sobie spotkania, które tak jednoczyłoby wszystkie środowiska i pokolenia. Wtórowała mu poetka Urszula Kozioł: – To nawiązanie do bardzo dobrych tradycji powojennego Wrocławia. Miasta, w którym środowiska twórcze spotykały się w Pałacyku, Kalamburze, Klubie Związków Twórczych. W ostatnich kilkunastu latach powstała tu ogromna wyrwa. Cieszę się, że próbujecie ją zasypać.

–>

 

Nagroda WARTO 2016 dla Małgorzaty Gorol

Małgorzata WARTO Gorol

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!