Najważniejsze nagrody Boskiej Komedii 2011 dla Teatru Polskiego we Wrocławiu!

Oba spektakle Teatru Polskiego we Wrocławiu, które znalazły się w konkursie IV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie: Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff w reżyserii Jana Klaty oraz Tęczowa Trybuna 2012 Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, wróciły do Wrocławia z nagrodami! Tęczowa Trybuna 2012 otrzymała główną nagrodę festiwalu za najlepsze przedstawienie, Jan Klata został nagrodzony za najlepszą reżyserię, zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu przywiózł zaś pozaregulaminową nagrodę dla najlepszego zespołu aktorskiego.

Spektakle oceniało międzynarodowe jury w składzie: Iphigenia Taxopoulou (Grecja), Seo Jaehyung (Korea Południowa), Peter Carp (Niemcy) i Chiaki Soma (Japonia). Werdykt został ogłoszony późnym wieczorem ostatniego dnia Boskiej Komedii 2011, w czwartek 15 grudnia 2011.

Teatr Polski we Wrocławiu był jedynym, którego dwa przedstawienia trafiły do konkursu Boskiej Komedii.

Uzasadnienia jurorskie:

Najlepsze przedstawienie
Jury nagrodziło produkcję, którą uznało za bardzo śmiały, bezpośredni, odkrywczy, sarkastyczny wobec siebie samego, ale również czuły komentarz na temat współczesnego społeczeństwa polskiego. Produkcję, która przypomniała, że w naszej wspólnej ojczyźnie, którą jest Europa, artyści teatralni mogą dokonywać bezpretensjonalnych wypowiedzi na temat swojej tożsamości narodowej, a także pokazywać nie to, co nas dzieli, a to, co wszyscy mamy wspólnego. Nagroda dla spektaklu Tęczowa Trybuna 2012.

Najlepsza reżyseria
Jury nagrodziło reżysera, który stworzył bardzo precyzyjne i radykalnie ustrukturyzowane przedstawienie, któremu udało się wykorzystać wszystkie odrębne elementy swojej produkcji – aktorów, scenografię, kostiumy, muzykę, choreografię – w tak organiczny sposób, że osiągnął wysoce spójną, klarowną i oryginalną całość artystyczną. Nagroda dla Jana Klaty za Utwór o Matce i Ojczyźnie.

Najlepszy zespół aktorski
Nagroda pozaregulaminowa – Jury postanowiło nagrodzić najlepszy zespół aktorski, odwołując się do tradycji polskiego teatru opartego na pracy zespołowej. Nagroda dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu – zarówno za Utwór o Matce i Ojczyźnie w reżyserii Jana Klaty, jak i Tęczową Trybunę 2012 w reżyserii Moniki Strzępki.

Reprezentantka Teatru Polskiego Marzena Sadocha z nagrodą (fot. Tomasz Wiech)

Boska Komedia 2011 - plakat

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa