Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines

Między środą 31 sierpnia a sobotą 10 września 2016 we wnętrzach i na peronach Dworca Świebodzkiego odbywał się dwuczęściowy projekt artystyczny Stephana Stroux Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines. Składał się on z bloku wystaw, czytań, pokazów filmowych czy koncertów, a także ze spektaklu multimedialnego Don’t be so sure that you are legal, granego na peronach między 31 sierpnia a 3 września 2016 o godzinie 20:30. W przedstawieniu brali udział między innymi aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj i Marta Zięba. Bilety kosztowały 1 zł i były dostępne w sprzedaży wyłącznie bezpośrednio przed wydarzeniem. Nie było rezerwacji miejsc. Wydarzenie wpisane było w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Spektakl, wystawy, instalacje, koncerty

reżyseria STEPHAN STROUX

Projekt Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines to opowieść o przyczynach, potrzebach i faktach związanych z migracją ludzi w Europie. Poetyckie poszukiwania europejskiej tożsamości stanowią punkt wyjścia do refleksji o stałości granic i źródłach kultury. Artyści z różnych dziedzin, współpracując ze sobą, przekraczają granice form sztuki, aby stworzyć opowieść o historii ludzkich wędrówek.

Stephan Stroux, reżyser i autor tej instalacji dramatycznej, zaprosił do współpracy znakomitych twórców z Polski i zagranicy – począwszy od jednej z najważniejszych współczesnych polskich pisarek Olgi Tokarczuk, przez znanego ze swoich obrazoburczych instalacji Zbigniewa Liberę, po promotorkę kultury żydowskiej w Polsce Bente Kahan, wybitnych niemieckich aktorów Barbarę Nüsse i Petera Franke, wyróżnioną Paszportem „Polityki” Julię Marcell, kończąc na poecie Matthiasie Göritz, kojarzonym m.in. ze spektaklem Transfer! w reżyserii Jana Klaty. Projekt zyskał wsparcie Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Allianz Kulturstiftung oraz wielu znakomitych organizacji dyplomatycznych, takich jak Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Niemieckiego Ministerstwa Kultury.

Multimedialne widowisko składa się z dwóch powiązanych ze sobą części, odbywających się we wnętrzu i na peronach Dworca Świebodzkiego. Część pierwsza odbywać będzie się codziennie, między 31 sierpnia a 10 września 2016, w budynkach dworca. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w wystawach (m.in. Marka Raczkowskiego), czytaniach, pokazach filmowych czy koncertach (m.in. Małych Instrumentów, Julii Marcell czy Teatru Zar).

Całość projektu skoncentrowana jest wokół spektaklu multimedialnego Don’t be so sure that you are legal, który odbędzie się między 31 sierpnia a 3 września 2016 na peronach Dworca Świebodzkiego. W przedstawieniu wezmą udział m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba), jak również artyści związani na co dzień z Instytutem Grotowskiego (Ditte Berkeley, Matej Matejka, Agnieszka Ćwieląg). Obie części są komplementarne, lecz mogą być traktowane jako odrębne całości. Ich wzajemne relacje są złożone i nie stawiają granic zarówno dla wyobraźni artystów, jak i widzów.

Spektakl jest multimedialnym widowiskiem, które porusza tematykę wędrówek i migracji ludzi w Europie. Za pomocą różnych form sztuki, jak teatr, film, performans, dźwięk, światło czy fotografia, autorzy starają się skłonić do refleksji na temat przyczyn, potrzeb i faktów związanych z ludzkimi wędrówkami.

Dzisiejszy opuszczony Dworzec Świebodzki we Wrocławiu był świadkiem setek tysięcy indywidualnych historii ludzi, którzy byli zmuszeni opuścić Dolny Śląsk lub przybywali doń z odległych wschodnich regionów. Na podstawie kilkudziesięciu wywiadów, filmów, dźwięków i zdjęć organizatorzy starali się odtworzyć, co dla ludzi znaczy opuścić własny dom i wyruszyć w podróż w nieznane. Jak w tej sytuacji zabrać ze sobą choć część dotychczasowej tożsamości lub w jaki sposób zacząć budować nową? Sięgając do swojego DNA, dowiedzielibyśmy się, że historia migracji dotyczy każdego z nas. Ostatnie wydarzenia pokazują nam, jak krucha i ulotna jest absolutna pewność swojego świata, tożsamości czy narodowości.

Stroux poddaje refleksji to, czym dla człowieka jest jego dom i co dla niego może oznaczać konieczność jego puszczenia. Reżyser w sposób bezpośredni zaczepia widza, mówiąc: „Nie bądź tak pewny, że Ty jesteś tu legalnie”. Nie jest to bowiem kwestia paszportu czy obywatelstwa, ale umiejętności egzystencji oraz akceptacji innych wokół. Jedynym sposobem, by być „legalnym”, jest wzajemny szacunek i akceptacja osoby, z którą rozmawiasz.

www.niedokonczonydom.pl


Część pierwsza (wystawy, koncerty, instalacje): 31.08–10.09.2016, godz. 17:00–20:30

Część druga (przedstawienie Don’t be so sure that you are legal): 31.08–3.09.2016, godz. 20:30

Szczegółowy program znajduje się w załączniku poniżej

 

 

Europa Oculta we współpracy z Instytutem Grotowskiego i Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa