Gęca/Kaliski/Trzewiczek – nil. słuchowisko – próba otwarta

 

Będzin. Niewielkie miasto leżące na zachodnim krańcu Małopolski, tuż przed granicą zaboru. Miasto żydowskie, bo mniejszość chrześcijańska to zaledwie dwadzieścia procent mieszkańców, a w skład Rady Miasta wchodzą sami Żydzi. Miasto żyje, rozwija się przemysł, politycy łączą się w partie polityczne, a młodzież w niezliczone organizacje. Rozkwita kultura jidysz.

***

Będzin. Niewielkie miasto leżące na wschodzie aglomeracji śląskiej tuż przed granicą województwa. Miasto polskie, bo większość żydowska została wymordowana w czasie okupacji do cna, a powojenne władze skutecznie zatarły resztę śladów żydowskiej obecności. Dziś historię miasta tworzą opowieści o królewskim grodzie położonym u podnóża średniowiecznego zamku.

To jednak nie Niemcy biorą całą odpowiedzialność za spolszczenie Będzina. Działania i decyzje zmierzające do tego podejmowane są już na wiele lat przed wojną i przybierają postać precyzyjnych gestów politycznych. To ten sam rodzaj działań, jakie władze PRL podejmą po wyzwoleniu w latach 1945–1968, lecz o wiele bardziej skomplikowane, bo toczące się w obecności i wobec większości żydowskiej w mieście.

Słuchowisko starało się przyjrzeć strategiom, jakie polski obóz polityczny obiera w celu wytworzenia białego, polskiego Będzina: od obchodzonych w 1958 roku uroczystności 600-lecia miasta, przez poszerzanie granic powiatu w celu manipulacji statystykami wyborczymi, po regulowanie nurtu Czarnej Przemszy i planowanie ciągów komunikacyjnych miasta. Krok po kroku słuchowisko starało się pokazać, jak powstała biała, współczesna Polska, jak konsekwentnie stapiano pojęcia etniczności, narodu i państwa.

Słuchowisko zrealizowali: Tomasz Chołoniewski (perkusja), Konrad Gęca (elektronika), Krzysztof Kaliski (gitary, klawisze), Nika (tekst, głos), trzewiczek (koncepcja, tekst, głos, elektronika).

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa