Click to listen highlighted text!

Normalnie, czyli online

Wczoraj podczas zakupów usłyszałem pytanie: „Przepraszam, a czy mogę zapłacić gotówką?” Oczywiście – padła odpowiedź. „Pytam, bo wszyscy mówią, żeby online, znaczy kartą…”. W kwestii obowiązku szkolnego sytuacja wygląda następująco: „Macie dzisiaj lekcje?” – pyta mama. „No oczywiście – online” – odpowiada syn. „Normalnie.”

Wiele instytucji podjęło różne działania online, Teatr Polski we Wrocławiu – również. Wykorzystując technologię, ale i tradycyjne środki teatru realizujemy m.in. cykl aktorskich czytań – Artyści Teatru Polskiego czytają dla Widzów. Aktorzy zaprezentują wybór z polskiej i zagranicznej literatury, a usłyszymy m.in. fragmenty następujących dzieł: „Samuel Zborowski” J. Słowackiego, „Łysa śpiewaczka” E. Ionesco, „Proces” F. Kafki, „Kariera Nikodema Dyzmy” T. Dołęgi-Mostowicza czy „Filibert dzieckiem podszyty”, dygresyjną powiastkę z „Ferdydurke” W. Gombrowicza. Nie zabraknie też wierszy, bajek czy przypowieści dla najmłodszych. Aktorzy przeczytają teksty: J. Tuwima, J. Brzechwy, I. Krasickiego, L. J. Kerna, J. Przebindowskiego i in.

Teatr dysponuje archiwalnym filmem dokumentalnym, którego jest współproducentem, a który pokazuje archiwalny repertuar Teatru z lat 90-tych poprzedniego stulecia. Jest więc ciekawostką i cenną wartością dokumentalną, w zależności od punktu widzenia. Jako współproducent tego dokumentu, skorzystamy z praw do jego prezentacji zgodnej z celem jego produkcji (informacja, edukacja, promocja), a właśnie takie cele chcemy realizować. Zaproponujemy wszystkim miłośnikom teatru emisje online archiwalnych nagrań przedstawień lub innych fragmentów dokumentalnego reportażu, znajdą się wśród nich: „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery w reż. Jana Szurmieja, „Zemsta” A. Fredry w reż. Andrzeja Makowieckiego, „Płatonow” A. Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego.

W najbliższych dniach program edukacji teatralnej „Akademia 1212” przenosi się do Internetu i zacznie działać jako „Akademia 1212 Online”. 
Kilka razy w tygodniu na naszej stronie internetowej będą pojawiać się nowe treści edukacyjne. A będą to tematy związane nie tylko z historią i teorią teatru, ale również z jego twórcami czy dziełami literackimi. Oczywiście, nie zabraknie też ciekawostek teatralnych.  Materiały będą na naszej stronie, w zakładce „Edukacja”.

Do odbiorców będziemy docierać emitując w wirtualnej przestrzeni przygotowane do emisji fragmenty dokumentu, implementowane (wraz z komentarzem-opisem) w mediach cyfrowych-społecznościowych (strona internetowa, Facebook, Instagram, YouTube).

Pracujemy także nad wykorzystaniem wideotransmisji, tak aby bezpośrednio zapraszać do warsztatów teatralnych, prowadzonych przez naszych artystów. O tym jednak poinformujemy, kiedy projekt ruszy. Pożegnajmy się jak zwykle: do zobaczenia w Teatrze!

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!