Click to listen highlighted text!

nowewyzwolenie.doc

Magda Szpecht – nowewyzwolenie.doc

na podstawie Nowego Wyzwolenia i korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza

reżyseria – Magda Szpecht

dramaturgia – Szymon Adamczak

czytały:
Ryszard III (Irena Solska) – Halina Rasiakówna
Tatiana (Czesława Oknińska) – Aldona Struzik
Zabawnisia (Zuzanna Zarotyńska) – Marta Zięba
Florestan Wężymord (Jadwiga Witkiewiczowa) – Ewa Skibińska
Joanna Wężymordowa (Jadwiga Janczewska) – Janka Woźnicka
Gospodyni (Maria Witkiewiczowa – matka Witkacego) – Teresa Sawicka

 

Od reżyserki:
nowewyzwolenie.doc łączy „niedżentelmeńskie babranie w autorze” z jednoaktówką Witkacego, opowiadającą o fałszywych pozach i narzuconych zachowaniach, o beznadziejnym pragnieniu wielkości i rozczarowaniu drugim człowiekiem. To kolaż faktów i wyobrażeń, w którym kobiety Witkacego zostały przypisane kolejnym postaciom dramatu: Ryszardowi III, Tatianie, Zabawnisi i Florestanowi. Kwestia drabów i morderców pozostaje otwarta.

Magda Szpecht – studentka II roku reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej ze specjalizacją Creative Writing na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako dziennikarka współpracowała między innymi z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Notatnikiem Teatralnym”, tygodnikiem „Newsweek”, miesięcznikami „Znak” i „Lampa”.

Szymon Adamczak – student MISH UAM. Członek Kolektywu 1a w Poznaniu. Współpracował z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy (dramaturgia do spektaklu Kto zabił Alonę Iwanowną?, reż. Michał Kmiecik) i Teatrem Nowym w Poznaniu (tekst sceniczny i dramaturgia do Domu lalki, reż. Michał Siegoczyński, w przygotowaniu Elsynor we współpracy z Grzegorzem Gołaszewskim).

 

Czytanie połączone z promocją wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego książki kierownika literackiego Teatru Polskiego we Wrocławiu Piotra Rudzkiego Witkacy na scenach PRL-u.

 

Powrót

Najnowsze Wideo

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!