We wtorek 14 listopada 2017 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej w ramach cyklu wydarzeń pod hasłem Opowieść teatralna T[pl, podczas którego oglądamy zapisy dawnych przedstawień Teatru Polskiego we Wrocławiu z archiwum Teatru Telewizji, pokażemy spektakl Król umiera, czyli Ceremonie Eugène’a Ionesco w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Wstęp wolny, zapraszamy jednak do wcześniejszego odebrania wejściówek w kasach teatru.

 

Siódme spotkanie z cyklu Opowieść teatralna T[pl:

Eugène Ionesco
KRÓL UMIERA, CZYLI CEREMONIE

Przekład: Adam Tarn
Reżyseria: Jerzy Jarocki
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Stanisław Radwan
Reżyseria światła: Mirosław Poznański
Realizacja telewizyjna: Dariusz Pawelec

Obsada:
Igor Przegrodzki (Król Bérenger I), Halina Skoczyńska (Królowa Małgorzata), Jolanta Zalewska (Królowa Maria), Iga Mayr (Julia), Jerzy Schejbal (Lekarz), Cezary Kussyk (Strażnik), Bogusław Danielewski (Logik), Ferdynand Matysik (Starszy pan), Wojciech Ziemiański (Dziennikarz)

Premiera w Teatrze Polskim we Wrocławiu: 8 listopada 1996
Premierowa emisja w TVP: 14 listopada 1999
Czas: 44 minuty, nagranie TVP – Teatr Telewizji

 

– Nie pojawiamy się na ziemi, żeby żyć. Pojawiamy się, by czeznąć i umierać – pisał w swoim testamencie wielki dramaturg Eugéne Ionesco. Jego Król umiera, czyli Ceremonie jest właśnie taką analizą odchodzenia – obrazem porażającej śmieszności człowieka, który nie chce umrzeć. Reżyser Jerzy Grzegorzewski nie zrobił jednak spektaklu o śmierci. Jego opowieść jest o życiu. Ale o takim życiu, wobec którego śmierć nie jest już tragedią, ale wybawieniem. Spektakl Grzegorzewskiego stawia ważkie pytania, na które współczesny człowiek szuka odpowiedzi, na tyle jednak zakorzeniony jest w metaforycznej sytuacji sceny i teatru, by stać się artystyczną przypowieścią.

Marta Steiner, Król umiera, „Słowo Polskie”, 14.11.1996.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa