Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza przy współpracy komisji Inicjatywy Pracowniczej działającej przy Teatrze Polskim zorganizował na otwarty panel dyskusyjny „Odroczmy ten wyrok, czyli zmierzch kultury w Polsce”.

Panel poświęcony był między innymi sprawom finansowania/niedofinansowania kultury, zarządzania instytucjami kultury oraz zarobków ludzi pracujących w kulturze i związków zawodowych.

W spotkaniu udział wzięli aktorzy i pracownicy Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza, dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski, Katarzyna Roj (kuratorka galerii Design we Wrocławiu) oraz Mikołaj Iwański (ekonomista, zaprzyjaźniony z poznańskim środowiskiem artystycznym i Inicjatywą Pracowniczą).

Panel odbył się w piątek 26 października 2012 o godzinie 18:00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu w sali 405.

Dyskutowano również o „Strajku pracowników sztuki” oraz kampanii „Teatr nie jest produktem / Widz nie jest klientem” przeciwko komercjalizacji sztuki i niestabilności zatrudnienia. W maju 2012 r. ponad 100 instytucji polskiej kultury w ramach akcji „Dzień bez sztuki” na jeden dzień ogłosiło strajk w proteście przeciwko niestabilnym warunkom zatrudnienia artystów. Pół roku po ogólnopolskich mobilizacjach wspólnie zastanawiano się:

  • ♦ Dlaczego zorganizowano „Dzień bez sztuki”? Co przyniosła kampania „Teatr nie jest produktem / Widz nie jest klientem”?
  • ♦ Jaka jest obecna sytuacja pracowników sektora sztuki? Czy przestrzegane są prawa pracownicze w sektorze kultury (zarówno osób, które produkują sztukę, jak i tych, które pracują w instytucjach kulturalnych)? Czy możliwe jest organizowanie się pracowników kultury wobec kiepskiej sytuacji finansowej instytucji, niskich płac i niepewności zatrudnienia?
  • ♦ Jaką rolę w protestach pracowników sztuki odgrywały, a jaką powinny odgrywać związki zawodowe? Czy związek zawodowy może służyć jako narzędzie dla działań pracowników kultury na rzecz poprawy ich sytuacji?
  • ♦ W jaki sposób protest artystów może być kontynuowany w przyszłości i jak mogą go wesprzeć pracownicy i pracownice innych sektorów?

Po panelu, o godz. 20:30, w pubie Skrzypek na dachu, ul. Bogusławskiego 29, odbył się występ Staszka Qrde z Warszawskiej Komisji Środowiskowej.

Panel towarzyszył Zjazdowi Roboczemu OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa