Paszport „Polityki” 2011 dla Krzysztofa Garbaczewskiego

We wtorek 17 stycznia 2012 podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Wielkim po raz dziewiętnasty wręczono Paszporty „Polityki”. Laureatem za rok 2011 w kategorii Teatr „za nieoczywiste operowanie materią sceniczną, za zmysł przygody, improwizacji, zespołowości; za ambicję badania przy pomocy teatru form i granic człowieczeństwa w dobie rozwoju technologii i mediów” został Krzysztof Garbaczewski, który w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił Nirvanę i Biesy, a wiosną roku 2013 przystąpi u nas do realizacji Fausta Johanna Wolfganga Goethego.

 

Nominujący o Krzysztofie Garbaczewskim:

Za Życie seksualne dzikich, czyli próbę przestawienia polskiego teatru na zupełnie nowe tory, poza publicystyką i poza klasyką.

Łukasz Drewniak

Za Życie seksualne dzikich, chyba najbardziej ekstrawagancki spektakl minionego sezonu. Za umiejętność uwalniania energii twórczej w zespole artystów, z którymi pracuje. Za podejmowanie ryzyka, nieobliczalne operowanie materią sceniczną, za zmysł przygody i improwizacji.

Grzegorz Niziołek

W swoich spektaklach inteligentnie renegocjuje: status aktorów, rolę reżysera i dramaturga, funkcję scenografii i muzyki oraz przyzwyczajenia i oczekiwania publiczności.

Joanna Wichowska

Tak o laureacie napisała „Polityka”:

Krzysztof Garbaczewski urodził się w 1983 r. w Białymstoku. Reżyser teatralny, absolwent krakowskiej PWST. Twórca swoistych instalacji teatralnych, łączących elementy teatru, performansu, koncertu, sztuk wizualnych i wykorzystujących nowe technologie. Zadebiutował w 2008 r. Chórem sportowym Elfriede Jelinek w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, tam też zrealizował Odyseję Homera/Marcina Cecki. W wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego wystawił Opętanych według powieści Gombrowicza oraz Gwiazdę śmierci z tekstem Marcina Cecki, inspirowanym Gwiezdnymi wojnami George’a Lucasa. We wrocławskim Teatrze Polskim wyreżyserował Nirvanę (na podstawie Tybetańskiej księgi umarłych) i Biesy Dostojewskiego. Jego najnowszym spektaklem jest Życie seksualne dzikich (Nowy Teatr w Warszawie) z tekstem Marcina Cecki, inspirowanym dziełem antropologa Bronisława Malinowskiego.

***

Pozostałymi nominowanymi w kategorii Teatr za rok 2011 byli Sebastian Majewski, który w Teatrze Polskim we Wrocławiu pracował jako dramaturg z Janem Klatą przy Sprawie Dantona i Ziemi obiecanej, oraz Paweł Passini, reżyser Amszela Kafki.

Paszporty

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa