Paulina Chapko performowała w Krakowie

W sobotę 30 stycznia 2010 o godzinie 18:00 w ramach interdyscyplinarnego festiwalu Deathroom. Śmierć Fest w Teatrze Łaźnia Nowa w KrakowieNowej Hucie odbyła się improwizacja Katarzyny Warnke i Pauliny Chapko Śmierć Stawrogina pod opieką reżyserską Krzysztofa Garbaczewskiego. Była okazja, by podejrzeć jeden z etapów pracy nad adaptacją Biesów Fiodora Dostojewskiego, której premierę Teatr Polski we Wrocławiu przygotowuje na 15 kwietnia 2010.

 

Śmierć Stawrogina
Improwizacja z cyklu Porozmawiajmy o niej 44 minuty
Miejsce: Deathroom duży

Opieka reżyserska – Krzysztof Garbaczewski
Performują: Katarzyna Warnke i Paulina Chapko

Tak jak bohater Biesów przyglądam się maleńkiemu czerwonemu pajączkowi na listku geranium i dostrzegam możliwość pewnej iluzji. Polega ona na kreacji takiego świata dla powieści Dostojewskiego, w którym Stawrogin jako kobieta mierzy się z własnym odbiciem, czyli Matrioszą, i zauważa w nim Gwałt. Nie jest to gwałt jednostkowy ani przypadkowa zbrodnia wywołana poczuciem pustki świata i bezcelowością wszelkiej eschatologii. Jest to Gwałt, który staje się manifestem współczesności, w którym współczesność się spełnia. Stawrogin występuje wówczas nie tylko jako ofiara innego gwałtu, wyrządzonego mu w jego dzieciństwie, istniejącego jedynie w domyśle, ale przede wszystkim, jako ofiara Kultury Gwałtu. To czyni go bohaterem współczesnym i nowoczesnym. Nie zna on żadnych granic i barier. Tak jak nie stanowi dla niego przeszkody moralność, tożsamość – tak samo płeć. Konstruuje się ona w momencie gwałtu. To Matriosza retroaktywnie zostaje wciągnięta na scenę, aby odegrać tragiczną rolę w przedstawieniu Gwałtu. W nim poczucie winy i zbrodnia stymulują się wzajemnie, odsłaniając jedyne możliwe wyjście z zamkniętego obiegu. ŚMIERĆ Stawrogina i ŚMIERĆ Matrioszy, tak krańcowo identyczne, nie dają nadziei na zbawienie, ale pokazują, czym jest czas teraźniejszy i zawarta w nim przemoc (braku) transgresji.

Krzysztof Garbaczewski

 

Deathroom. Śmierć Fest to interdyscyplinarny festiwal, który wydobywał śmierć z grobowej ciszy i przyjglądał się z bliska trajektoriom umierania. W programie trwającej między 26 a 31 stycznia 2010 imprezy znalazły się: spektakle, instalacje wideo, cykl improwizacji aktorskich, czytania performatywne, rozmowy, koncerty i projekcje filmów.

 

Deathroom. Śmierć Fest - plakat

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa