Peter Brook na Świebodzkim

W styczniu 2010 (16-17 oraz 19-23) gościliśmy na Scenie na Świebodzkim przedstawienie w reżyserii Petera Brooka11 and 12 wg Amadou Hampaté Bâ (koprodukcja Théâtre des Bouffes du Nord w Paryżu, C.I.C.T., The Barbican w Londynie oraz wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego).

11 and 12 wg Amadou Hampaté Bâ

adaptacja – Marie-Hélène Estienne i Peter Brook
reżyseria – Peter Brook
muzyka – Toshi Tsuchitori
światło – Philippe Vialatte
kostiumy – Hélène Patarot

obsada:
Makram J. Khoury
Tunji Lucas
Jared McNeil
Khalifa Natour
Abdou Ouologuem
César Sarachu
Maximilien Seweryn

inspicjent – Arthur Franc

11 and 12 jest angielską adaptacją Marie-Hélène Estienne i Petera Brooka na podstawie Vie et enseignement de Tierno Bokar, le sage de Bandiagara autorstwa Amadou Hampaté Bâ. Dla Petera Brooka „Słowa te doskonale ilustrują kwestię, która dotyczy nas wszystkich – siłę przemocy i prawdziwą naturę tolerancji, której siła jest jeszcze potężniejsza. Jeśli mamy poczuć, że coś nas naprawdę dotyczy, teatr musi być bardzo blisko naszego życia, ale tylko to, co świeże i nieoczekiwane, może poruszyć naszą wyobraźnię. Obydwa warunki spełnia historia Hampaté Bâ. Nie daje odpowiedzi, ale powołuje do życia tajemnicę”.

Spektakl opisuje życie i nauki skromnego, niezwykłego człowieka – swojego mistrza. Jego historia przenosi nas w głąb Afryki – tradycyjnej, animistycznej, przesiąkniętej islamem, wstrząsanej imperializmem, rozdzieranej wewnętrznymi konfliktami. Drobna różnica zdań dotycząca znaczenia liczb 11 i 12 prowadzi do bezlitosnych konfliktów, a te do masakr i męczeństwa. Tragiczne wydarzenia układają się w łańcuch, którego ogniwa łączą małą afrykańską wioskę z najważniejszymi decyzjami drugiej wojny światowej.

W marcu 2005 roku na zaproszenie Instytutu Grotowskiego prezentowany był spektakl Théâtre Bouffes du Nord Tierno Bokar na podstawie książki Amadou Hampaté Bâ Vie et enseignement de Tierno Bokar, le sage de Bandiagara (Życie i nauczanie Tierno Bokara, mędrca z Bandiagara).

Spektakl był grany w języku angielskim z polskimi napisami. To wrocławska premiera przedstawienia – paryska odbyła się 24 listopada 2009, londyńska nastąpiła 5 lutego 2010.

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa